Facebook Google+ Twitter

"Błysk rewolwru" - Szymborska, jakiej nie znacie

"Błysk rewolwru" to zbiór niepublikowanych dotąd dziełek Wisławy Szymborskiej - m.in. wierszy, poematów, limeryków, listów, epitafiów, moskalików, kolaży, karykatur oraz innych zabaw literackich, w tym... kryminałku.

okładka / Fot. wydawnictwo AgoraWisława Szymborska w dzieciństwie chciała zostać powieściopisarką. Mało kto wie, że poczyniła ku temu pewne kroki i... popełniła kryminałek - "Błysk rewolwru". Niestety nie zachowały się 3 środkowe strony rękopisu. Ale czemu się dziwić, skoro to zabawne dziełko napisała około 1935 roku i schowała na dno szuflady razem ze zbiorem innych zupełnie nieznanych perełek.

Gdyby nie sekretarz poetki Michał Rusinek, który je odnalazł, nigdy nie ujrzałby one światła dziennego. Do tej pory nie były nigdzie publikowane, dlatego tak wielką mają wartość. Wśród nich znajdziemy m.in. wiersze, poematy, limeryki, listy, epitafia, moskaliki, kolaże, karykatury oraz inne zabawy literackie.

W dodatku już od najmłodszych lat miała skłonność do pisania poezji. Nawet w jednej z końcowym scen "Błysku rewolwru" pisze mała Ichna: Pewnie już uleciała z niego dusza, ponieważ już się nie ruszał. I chyba dobrze, że przy poezji pozostała, gdyż powieść była trochę infantylna.

Muszę przyznać, że bardzo cenię sobie twórczość Wisławy Szymborskiej, która zalicza się do grona moich ulubionych poetów. Moja przygoda z jej poezją zaczęła się jeszcze w liceum - od wiersza "Kot w pustym mieszkaniu", który mówi o przemijaniu. Nie muszę dodawać, że stał się on jednym z moich ulubionych wierszy, na równi z "Nic dwa razy się nie zdarza" oraz "Jak się dziś czuję". Wiersz ten powstał po śmierci długoletniego partnera Noblistki - Kornela Filipowicza. A zaczyna się oskarżeniem skierowanym do właściciela tego puchatego zwierzątka:

Umrzeć - tego się nie robi kotu.
Bo co ma począć kot
w pustym mieszkaniu.
Wdrapywać się na ściany.
Ocierać między meblami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To się cieszę, że udało mi się Cię zachęcić. Jakby co, mogę Ci pożyczyć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam, że jakoś tak niechętnie podchodziłam do tej pozycji, ale piszesz o niej tak zachęcająco ;) że mam ochotę jednak sięgnąć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.