Facebook Google+ Twitter

BNP Paribas przejmuje BGŻ

Kolejny odcinek w serialu konsolidacji rynku bankowego. Grupa BNP Paribas podpisała wstępną umowę na zakup Banku Gospodarki Żywnościowej.

Oddział banku BGŻ w Sanoku / Fot. LowdownOficjalny komunikat ogłoszony dzisiaj rano brzmi: Grupa BNP Paribas i Grupa Rabobank ogłosiły podpisanie umowy dotyczącej przejęcia pakietu 98,5% akcji Banku Gospodarki Żywnościowej (Bank BGŻ) za kwotę 4,2 mld zł (około 1 mld euro). Zamknięcie transakcji jest uzależnione od dostarczenia przez strony ostatecznej dokumentacji oraz uzyskania niezbędnych zgód od właściwych organów regulacyjnych. Wspomniane zgody to głównie akceptacja przejęcia przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), która jest dość nieprzewidywalna w tego typu sprawach (przykładem może być przeciągająca się fuzja PKO BP i Nordea).

Informacja o zawartym porozumieniu pomiędzy właścicielami banków jest dość zaskakująca. Po pierwsze raczej nikt nie spodziewał się zakończenia "wyścigu" przed końcem tego roku, a po drugie jego zwycięzcą nie okazał się faworyt obserwatorów rynku. Od kilku miesięcy mówiło się, że w kolejce po BGŻ stoją Pekao S.A. (a w zasadzie jego włoski właściciel UniCredit Group), hiszpański Santander (właściciel BZW BK, podobno oferujący nawet o 100 mln zł więcej), a nawet PZU. Ten ostatni był raczej bez szans, głównie z powodu bycia spoza branży bankowej, preferowanej przez KNF.

Dotychczasowa niezła gama kredytów konsumpcyjnych i samochodowych BNP Paribas, uzupełniona ofertą bankowości mobilnej i specjalistycznej, nastawionej głównie na rolników banku BGŻ, może okazać się ciekawą kombinacją i dać spore szanse rozwojowe na polskim rynku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.