Facebook Google+ Twitter

Bo do tanga trzeba Mrożka. Pisarz doktorem honoris causa

Każdy z nas zna chociaż jeden utwór Sławomira Mrożka. Młodsi czytali w szkole "Wesele w Atomicach", w liceum - już obowiązkowo "Tango". W Katowicach 23 marca Sławomir Mrożek odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Sławomir Mrożek / Fot. Mariusz Kubik, GNU1.2Sławomir Mrożek zadebiutował jako rysownik w "Przekroju" w 1950 roku, jednak światową sławę zapewniły mu utworu dramatyczne, takie jak "Rzeźnia", "Emigranci" oraz, najsławniejszy z nich, "Tango" z 1964 roku.Oprócz twórczości dramatycznej o tematyce filozoficzno-obyczajowej, politycznej i psychologicznej, zaliczanej do nurtu teatru absurdu, znaczące miejsce w twórczości Mrożka zajmuje proza. Pisarz jest autorem wielu satyrycznych opowiadań, powieści, felietonów i scenariuszy filmowych. W 1963 roku Mrożek na stałe wyjechał z Polski. Mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Rozrachunek z przeszłością, w tym także z ciężką chorobą, rozpoczął po latach, jak na pisarza przystało - na łamach literatury. W 2010 roku ukazał się pierwszy z trzech tomów jego "Dziennika", drugi tom trafił do księgarń 25 stycznia. Ta sentymentalna podróż autora ku przeszłości jest równie ciekawa jak, wydany w zeszłym roku przez Wydawnictwo Literackie, zbiór korespondencji Mrożka ze Stanisławem Lemem.

Twórczość Mrożka zawsze krążyła wokół problemów człowieka społecznego - homo sociologicus - zdeterminowanego przez społeczeństwo, w którym żyje. Problemem związanym z funkcjonowaniem w rzeczywistości społecznej jest według pisarza odpersonalizowanie jednostki poddanej presji wierzeń, idei i przekonań na rzecz ról społecznych. Zagrożeniem dla jednostki ludzkiej, żyjącej stadnie, jest utrata indywidualności na rzecz bezosobowości, co autor bezlitośnie obnażał w swoich utworach. Bronią przeciwko twardym formom była w pisarstwie Mrożka groteska, ironia i absurd - tylko tak można zburzyć mur potężnych systemów społecznych, wkraczających pod dach zwykłego człowieka, w jego relacje i codzienne życie.

O tym jak Lem z Mrożkiem tańcowali


We wrześniu zeszłego roku dziełem związanym bezpośrednio ze Sławomirem Mrożkiem, a pośrednio także z jego twórczością były, wydane przez Wydawnictwo Literackie, listy pisarza do Stanisława Lema. Zarówno Lem jak i Mrożek to tytani literatury, będący w ostatnim czasie na fali niesłabnącego zainteresowania. Po wielu latach warto przybliżyć to mniej znane, bardziej prywatne, a jednocześnie nadal osadzone w kontekście literatury, oblicze pisarza, które rodzi się z korespondencji dwóch światowych ikon literatury polskiej ostatnich kilkudziesięciu lat. Korespondencja ta to, przede wszystkim, starcie gigantów, bo i przeciwnik Mrożka jest godny. Stanisław Lem jest od lat najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, światowej sławy specjalistą od science fiction. Chociaż odszedł sześć lat temu, od czasu swej śmierci nie schodzi z ust ludzi zajmujących się kulturą i sztuką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

mikołajek
  • mikołajek
  • 23.03.2012 14:25

Czy pan Sławomir Mrożek zasługuje na doktoraty ?.
Ja tam bym mu dał. Cieszy mnie że podobnego zdania są na śląsku.
Gratuluję.
Mk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.