Facebook Google+ Twitter

Bo do tanga trzeba Mrożka. Pisarz doktorem honoris causa

Każdy z nas zna chociaż jeden utwór Sławomira Mrożka. Młodsi czytali w szkole "Wesele w Atomicach", w liceum - już obowiązkowo "Tango". W Katowicach 23 marca Sławomir Mrożek odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Sławomir Mrożek / Fot. Mariusz Kubik, GNU1.2Sławomir Mrożek zadebiutował jako rysownik w "Przekroju" w 1950 roku, jednak światową sławę zapewniły mu utworu dramatyczne, takie jak "Rzeźnia", "Emigranci" oraz, najsławniejszy z nich, "Tango" z 1964 roku.Oprócz twórczości dramatycznej o tematyce filozoficzno-obyczajowej, politycznej i psychologicznej, zaliczanej do nurtu teatru absurdu, znaczące miejsce w twórczości Mrożka zajmuje proza. Pisarz jest autorem wielu satyrycznych opowiadań, powieści, felietonów i scenariuszy filmowych. W 1963 roku Mrożek na stałe wyjechał z Polski. Mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Rozrachunek z przeszłością, w tym także z ciężką chorobą, rozpoczął po latach, jak na pisarza przystało - na łamach literatury. W 2010 roku ukazał się pierwszy z trzech tomów jego "Dziennika", drugi tom trafił do księgarń 25 stycznia. Ta sentymentalna podróż autora ku przeszłości jest równie ciekawa jak, wydany w zeszłym roku przez Wydawnictwo Literackie, zbiór korespondencji Mrożka ze Stanisławem Lemem.

Twórczość Mrożka zawsze krążyła wokół problemów człowieka społecznego - homo sociologicus - zdeterminowanego przez społeczeństwo, w którym żyje. Problemem związanym z funkcjonowaniem w rzeczywistości społecznej jest według pisarza odpersonalizowanie jednostki poddanej presji wierzeń, idei i przekonań na rzecz ról społecznych. Zagrożeniem dla jednostki ludzkiej, żyjącej stadnie, jest utrata indywidualności na rzecz bezosobowości, co autor bezlitośnie obnażał w swoich utworach. Bronią przeciwko twardym formom była w pisarstwie Mrożka groteska, ironia i absurd - tylko tak można zburzyć mur potężnych systemów społecznych, wkraczających pod dach zwykłego człowieka, w jego relacje i codzienne życie.

O tym jak Lem z Mrożkiem tańcowali


We wrześniu zeszłego roku dziełem związanym bezpośrednio ze Sławomirem Mrożkiem, a pośrednio także z jego twórczością były, wydane przez Wydawnictwo Literackie, listy pisarza do Stanisława Lema. Zarówno Lem jak i Mrożek to tytani literatury, będący w ostatnim czasie na fali niesłabnącego zainteresowania. Po wielu latach warto przybliżyć to mniej znane, bardziej prywatne, a jednocześnie nadal osadzone w kontekście literatury, oblicze pisarza, które rodzi się z korespondencji dwóch światowych ikon literatury polskiej ostatnich kilkudziesięciu lat. Korespondencja ta to, przede wszystkim, starcie gigantów, bo i przeciwnik Mrożka jest godny. Stanisław Lem jest od lat najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, światowej sławy specjalistą od science fiction. Chociaż odszedł sześć lat temu, od czasu swej śmierci nie schodzi z ust ludzi zajmujących się kulturą i sztuką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

mikołajek
  • mikołajek
  • 23.03.2012 14:25

Czy pan Sławomir Mrożek zasługuje na doktoraty ?.
Ja tam bym mu dał. Cieszy mnie że podobnego zdania są na śląsku.
Gratuluję.
Mk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.