Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5364 miejsce

Bo geniusz tkwi w seksie

Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Andy Warhol – co ich połączyło, a co podzieliło? I co do tego ma, u licha, seks? Nigel Cawthorne i jego „Bardzo prywatne życie artystów” odpowiadają na te oraz znacznie wstydliwsze pytania.

Okładka książki / Fot. materiały wydawcy„Nie wiem nic o sztuce, choć wiem, co mi się podoba” - bezpruderyjnie rozpoczyna swą książkę autor. I niejeden z nas może temu wyznaniu przytaknąć. Bo ile tak naprawdę wiemy dziś o sztuce? Ile wiedziano o niej dawniej? Czy to nasze czasy odwracają się od arcydzieł, czy to arcydzieła zdają się dezaktualizować? I jak do tego wszystkiego ma się twórca? Oto pytania godne postawienia.

Nigel Cawthorne wybrał sobie zadanie niełatwe, lecz jakże wyzywające - postanowił prześledzić biografie najznamienitszych artystów w celu wydobycia z nich jakże pikantnych i skrywanych dotąd szczegółów. Szybko okazało się, że nie o takie znowu szczegóły chodzi - kwestie seksualności, pomijane w publicznych dyskusjach, nie stanowiły jedynie dodatku do artystycznej pasji - były raczej impulsem do działania, podstawowym kryterium doboru modela i tematyki dzieła, wyznacznikiem twórczej orientacji i determinantem życia społecznego zarazem.

Poparta bogatą bibliografią praca Cawthorne’a sprowadza się do jednego prostego wniosku - sztuka kręci się wokół seksu. Po pierwsze z racji tego, że największym malarzom niemal zawsze pozowały prostytutki, których praca nie kończyła się wraz z ostatnim pociągnięciem pędzla. Po drugie dlatego, że przez pracownie artystów przewijały się liczne procesje młodych i pięknych kobiet, świadomie oddających się w ręce niejednokrotnie wyuzdanych mężczyzn i to one stanowiły natchnienie do coraz to nowszych prac. Dodatkowo emocje potęgował zbierający wówczas okrutne żniwo syfilis, którym na dobrą sprawę zbytnio się nie przejmowano - chorował na niego bodajże każdy artysta, nic więc dziwnego, że w niektórych kręgach z czasem zaczęto go uważać za specyficzną oznakę męskości.

Oczywiście nie tylko kobiety cieszyły się zainteresowaniem artystów. Zgromadzone przez autora informacje dowodzą, że znakomita większość z nich hołubiła nie tyle panie, co raczej innych panów. Wymienić można tu chociażby Leonarda da Vinci, któremu zdarzało się stawać przed florenckim sądem pod zarzutem sodomii i który uwielbienia dla męskiego ciała miał w sobie tyle, że postanowił nawet napisać esej o tym, jak kłopotliwym organem jest penis. Podobnie Michał Anioł, największy piewca ludzkiej cielesności, ponad kobiece kształty wolał męskie pośladki, zaś widoku nagich pań najzwyczajniej nie znosił. Płcią piękną otwarcie gardził również twórca bardziej nam współczesny, a mianowicie Andy Warhol, homoseksualista z krwi i kości, zdeklarowany i konsekwentny w doborze partnerów, pod koniec życia ograniczający się jednak do nieprzyzwoitego podglądania innych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Owszem, tak było zawsze, co wynika zresztą z samej recenzji.
Tylko wtedy nie huczało tak od tego w mediach, bo i mediów jako takich nie było ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

E tam--powszednieje z roku na rok-rodzac coraz czesciej gorszace dewiacje wsrod tych, ktorzy w tradycyjny sposob -juz kochac nie potrafia...A moze tak bylo zawsze???

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.07.2009 18:18

Oczywiście, za tekst i tytuł! W 5. gwiazdkę kliknąłem wcześniej.... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.07.2009 14:08

1. Zdradzę coś Wam, tylko Wam, i temu portalowi - że światem nie rządzi forsa, nie rządzi seks, lecz przemysł cementowy, konkretnie mówiąc, piec obrotowy do wypału klinkieru cementowego. Musi najpierw powstać dom,potem betonowa podłoga i tę podłogę przykryć następnie perskim dywanem -o Qrcze nie doświadczyłem jeszcze seksu na perskim dywanie. I woda już była, i pokrzywy też były. Prze, prze orientuję się.
2. Plusik dla miłej i obiecującej autorki artykułu za poruszenie tej wciąż potrzebnej tematyki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.07.2009 14:04

Antychryst

Komentarz został ukrytyrozwiń

tudzież Matka Natura :p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Inne kobiety heh;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nimi kobiety? ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.07.2009 07:25

Faceci rządzą światem ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sex rządził, rządzi i będzie rządził światem. Adam i Ewa, Antoniusz i Kleopatra, Kazimierz i Izabel ..... i wielu innych. Jedno jest pewne, lepszy jest od narkotyków, a gdy wiąże się z prawdziwym uczuciem daje pozytywnego "kopa".
Pozdrawiam obecnych. Dla Joasi gwiazdki :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.