Facebook Google+ Twitter

Bo Polak potrafi

Ile razy złościmy się na obcokrajowców, którzy mają niezbyt wysokie mniemanie o Polakach?Dlaczego uważani jesteśmy za złodziei, alkoholików i wiecznych "narzekaczy"? W popularnych przesądach kryje się karykatura polskiej rzeczywistości.

Jak wiadomo, w każdej karykaturze znajduje się chociażby mała cząstka prawdy i wszystko ma gdzieś swój początek. Zapewne stereotypy o Polsce i Polakach wynikają z niewiedzy o nas i naszym kraju - to w przypadku cudzoziemców. A co jeśli chodzi o nas samych? Nie lubimy przecież generalizowania. Z jednej strony chełpimy się swym narodem (wiadomo: Wałęsa, Solidarność, Jan Paweł II, czy z innej bajki - wygrane mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn), z drugiej jest nam wstyd (kradzieże, alkoholizm, niekiedy nacjonalizm) za to skąd pochodzimy. Oczywiście i w tym przypadku nie można odpowiadać za każdego...

Jedź na wakacje do Polski twój samochód już tam jest

W ten sposób mówią o nas Niemcy. Czy każdy z nas jest złodziejem? Oczywiście nie! Czy zdarzały się (i będą zdarzać) kradzieże samochodów w Niemczech popełnione przez naszych rodaków? Z pewnością. Często zapomina się, że kradzieże aut (i nie tylko) to problem każdego kraju. Może Polakom zdarza się okradać z samochodów swych sąsiadów, ale sąsiedzi okradają nas z paliw.

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania

Porzekadło nie wzięło się znikąd. Weźmy na przykład wieczną sytuację w polskim rządzie. Ciągłe kłótnie, problem z dogadaniem się nawet w najprostszych sprawach. A jeśli chodzi o afery, o ważne projekty, wydarzenia - to już lepiej nie mówić. Nie tak dawno usłyszeć można było o sejmowej kłótni w sprawie specjalnej uchwały upamiętniającej 20. rocznicę powołania rządu Mazowieckiego. Burzliwa debata między PiSem a PO, PSL i Lewicą wreszcie zakończyła się kompromisem. I po co było tyle krzyku?

Musi to na Rusi, w Polsce jak kto chce

Polak zawsze sobie poradzi. I z urzędem i z podatkami i z (nie)sprzątaniem po swoim psie. Samowolka od czasu do czasu wyłapywana przez odpowiednie aparaty ścigania. A nóż się uda, a się nie wyda, a co moje...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jest to straszne jak widzą nas sąsiedzi zza granic państwa. ale my nic nie robimy w tym kierunku aby się zmienić. Bo przede wszystkim trzeba by zacząć od góry! A tam, oj o zmianę bardzo trudno :-)
Judyto świetny, choć smutny artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak Judyto !
trudno zmienić stereotypy
ale ja widzę światełko w tunelu , gdyż czasy się zmieniają a co za tym idzie również przepływ informacji
czego brakuje
dobrego marketingu - przykro to mówić ale niestety jest w obecnych czasach bardzo potrzebny również na tym polu
jednym słowem
pokazujmy europie i światu nasze zwyczaje i upodobania nieco szerzej i z uśmiechem - bo coś nas musi różnić od innych narodowości - a może mamy więcej zalet niż wad?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.09.2009 20:19

Masz rację, że stereotypy, uogólnienia są mocno krzywdzące. "To funkcjonujący w świadomości społecznej, mocno skrótowy, uproszczony obraz rzeczywistości odnoszący się do rzeczy, osób, instytucji itp., często oparty na niepełnej lub fałszywej wiedzy o świecie, utrwalony jednak przez tradycję i nie ulegający zmianom." Tak przedstawia stereotyp "Słownik wyrazów obcych". Bardzo trudno coś w tych uogólnieniach zmienić. Chyba dobrym przykładem powielanym przez wiele, wiele, wiele lat.... 5+ Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090417/SWINOUJSCIE/447023800 -> stąd wiadomo, że kradną nam paliwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.