Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12931 miejsce

Bo Ślązok to jest ktoś

18 marca w orzeskim MOK-u odbył się wieczór z filmem Eugeniusza Klucznioka. Zgromadzeni orzeszanie mieli okazję obejrzeć jego najnowszy film pt.” Byzuch”. Jest to film Ślązaka o Śląsku i po Śląsku. Jedną z głównych ról grał Jerzy Cnota.

Byzuch / Fot. Magdalena FoltysFilm „Byzuch” jest komedią. Opowiada historię powrotu do kraju Polaka, po 25 latach spędzonych na obczyźnie. Jorg, w tej roli Jerzy Haberstroch przyjeżdża, z Niemiec ze swoim przyjacielem Andreasem – Andrzejem Dominem. W filmie przełamany jest stereotyp Polaka i Ślązaka jako biedaka. Popularnie mówi się że Niemiec jest bogaty, a w filmie sytuacja jest odwrotna. Niemiec przyjeżdża Mercedesem do przyjaciela Gienka – w rolę wcielił się sam reżyser Eugeniusz Klucznik, który również ma Mercedesa, a na dodatek nowszej klasy. Polski Niemiec przywiózł telewizor, gdy zaś wszedł do pokoju stała tam plazma. W filmie Niemiec bardzo lubi piwo, ale nie niemieckie, tylko polskie. Praktycznie przez cały czas trwania obrazu jest pod wpływem tego trunku. W "Byzuchu" drugiego przyjaciela głównego bohatera gra Jerzy Cnota. Perypetie wszystkich znajomych to ciąg komicznych i śmiesznych sytuacji. Jerzy i Gienek zabierają swoich niemieckich przyjaciół na wycieczkę po Śląsku. Podczas niej pokazują im zamek w Chudowie oraz m.in. lecą starym radzieckim 50-letnim samolotem.

Podczas spotkania reżyser potwierdził, że gdy kręcono tę scenę, był to naprawdę taki radziecki samolot, nie było w tej scenie żadnego fotomontażu. W filmie dość ciekawą postać zagrał Grzegorz Stasiak - księdza Maryjana, który śledzi niewiernych parafian. Film zakończył się wspólnym „świniobiciem” podczas, którego wszyscy aktorzy spotykają przy krupnioku szyneczce i ogórku kiszonym. Nie zabrakło także „halby”, czyli wódki. Byzuch / Fot. Magdalena Foltys

Byzuch / Fot. Magdalena FoltysPo 99 minutach oglądania publiczność zgromadzona w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu była pod wrażeniem. Film ukazywał prawdziwe oblicze Ślązaka i Śląska bez przerysowania a z humorem. Chociaż dialogi w filmie prowadzone są w gwarze śląskiej, to nawet podczas Festiwalu w Gdyni język obrazu został zrozumiany przez widzów. Drobne wpadki dźwiękowe, gdy szczekanie psa zagłuszało aktorów można wybaczyć, bo zdarzały się bardzo rzadko, cały obrazek bardzo przyjemny dla oka i ucha. Film przełamał stereotyp Śląska i Ślązaka, a to jest dla tego regionu bardzo ważne. Powstanie coraz większej ilości filmów w gwarze śląskiej świadczy o coraz większym zainteresowaniu śląszczyzną. Wszystkim tworzącym tę produkcję serdecznie gratuluję pomysłu i wykonania. Reżyser nie chciał zdradzić jaki będzie jego następny film. Jednego możemy być pewni dotyczyć będzie on Górnego Śląska Byzuch / Fot. Magdalena Foltys

Byzuch / Fot. Magdalena FoltysObsada filmu. Jerzy – Jerzy Cnota, Jorg – Jerzy Haberstroh, Gienek – Eugeniusz Klucznik, Ojciec maryjan – Grzegorz Stasiak, Grejta – Aleksandra Harazim, Rzeźnik – Andrzej Skupiński, Kościelny – Piotr Mitko, Andreas- Andrzej Domin, Córka Grejty – Iwona Nocoń – Pajor, Parafianin -Jan Piecha.

Reżyser Gienek

Eugeniusz Kluczniok / Fot. Magdalena FoltysEugeniusz Kluczniok scenarzysta, reżyser, aktor, producent w jednej osobie. Na swoim koncie na już cztery filmy, oprócz „Byzucha” są to: „Jak przed wojną”, „Masza” i „Kantpol”. W jego obrazach dominuje Górny Śląsk - widziany oczami artysty, taki jaki naprawdę jest. Dzieła Klucznioka wielokrotnie były prezentowane na antenach różnych telewizji oraz na festiwalach. Eugeniusz Kluczniok pasjonuje się również malarstwem, muzyką oraz myślistwem.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dzięki:))) Zgadzam się z Tobą

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Magdo, dzieki za info.

Widziałem film. Fabuła bardzo dobra, wykonanie...no...następnym razem na pewno będzie lepiej.

Co do poslkich niymcow, to dokładnie tak jak w filmie. No i farorz to sie im richtyg udoł, jest po prostu bezbłędny ;) ze względu na księdza moge polecić. można się pośmiać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.