Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5593 miejsce

Bo Ślązok to jest ktoś

18 marca w orzeskim MOK-u odbył się wieczór z filmem Eugeniusza Klucznioka. Zgromadzeni orzeszanie mieli okazję obejrzeć jego najnowszy film pt.” Byzuch”. Jest to film Ślązaka o Śląsku i po Śląsku. Jedną z głównych ról grał Jerzy Cnota.

Byzuch / Fot. Magdalena FoltysFilm „Byzuch” jest komedią. Opowiada historię powrotu do kraju Polaka, po 25 latach spędzonych na obczyźnie. Jorg, w tej roli Jerzy Haberstroch przyjeżdża, z Niemiec ze swoim przyjacielem Andreasem – Andrzejem Dominem. W filmie przełamany jest stereotyp Polaka i Ślązaka jako biedaka. Popularnie mówi się że Niemiec jest bogaty, a w filmie sytuacja jest odwrotna. Niemiec przyjeżdża Mercedesem do przyjaciela Gienka – w rolę wcielił się sam reżyser Eugeniusz Klucznik, który również ma Mercedesa, a na dodatek nowszej klasy. Polski Niemiec przywiózł telewizor, gdy zaś wszedł do pokoju stała tam plazma. W filmie Niemiec bardzo lubi piwo, ale nie niemieckie, tylko polskie. Praktycznie przez cały czas trwania obrazu jest pod wpływem tego trunku. W "Byzuchu" drugiego przyjaciela głównego bohatera gra Jerzy Cnota. Perypetie wszystkich znajomych to ciąg komicznych i śmiesznych sytuacji. Jerzy i Gienek zabierają swoich niemieckich przyjaciół na wycieczkę po Śląsku. Podczas niej pokazują im zamek w Chudowie oraz m.in. lecą starym radzieckim 50-letnim samolotem.

Podczas spotkania reżyser potwierdził, że gdy kręcono tę scenę, był to naprawdę taki radziecki samolot, nie było w tej scenie żadnego fotomontażu. W filmie dość ciekawą postać zagrał Grzegorz Stasiak - księdza Maryjana, który śledzi niewiernych parafian. Film zakończył się wspólnym „świniobiciem” podczas, którego wszyscy aktorzy spotykają przy krupnioku szyneczce i ogórku kiszonym. Nie zabrakło także „halby”, czyli wódki. Byzuch / Fot. Magdalena Foltys

Byzuch / Fot. Magdalena FoltysPo 99 minutach oglądania publiczność zgromadzona w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu była pod wrażeniem. Film ukazywał prawdziwe oblicze Ślązaka i Śląska bez przerysowania a z humorem. Chociaż dialogi w filmie prowadzone są w gwarze śląskiej, to nawet podczas Festiwalu w Gdyni język obrazu został zrozumiany przez widzów. Drobne wpadki dźwiękowe, gdy szczekanie psa zagłuszało aktorów można wybaczyć, bo zdarzały się bardzo rzadko, cały obrazek bardzo przyjemny dla oka i ucha. Film przełamał stereotyp Śląska i Ślązaka, a to jest dla tego regionu bardzo ważne. Powstanie coraz większej ilości filmów w gwarze śląskiej świadczy o coraz większym zainteresowaniu śląszczyzną. Wszystkim tworzącym tę produkcję serdecznie gratuluję pomysłu i wykonania. Reżyser nie chciał zdradzić jaki będzie jego następny film. Jednego możemy być pewni dotyczyć będzie on Górnego Śląska Byzuch / Fot. Magdalena Foltys

Byzuch / Fot. Magdalena FoltysObsada filmu. Jerzy – Jerzy Cnota, Jorg – Jerzy Haberstroh, Gienek – Eugeniusz Klucznik, Ojciec maryjan – Grzegorz Stasiak, Grejta – Aleksandra Harazim, Rzeźnik – Andrzej Skupiński, Kościelny – Piotr Mitko, Andreas- Andrzej Domin, Córka Grejty – Iwona Nocoń – Pajor, Parafianin -Jan Piecha.

Reżyser Gienek

Eugeniusz Kluczniok / Fot. Magdalena FoltysEugeniusz Kluczniok scenarzysta, reżyser, aktor, producent w jednej osobie. Na swoim koncie na już cztery filmy, oprócz „Byzucha” są to: „Jak przed wojną”, „Masza” i „Kantpol”. W jego obrazach dominuje Górny Śląsk - widziany oczami artysty, taki jaki naprawdę jest. Dzieła Klucznioka wielokrotnie były prezentowane na antenach różnych telewizji oraz na festiwalach. Eugeniusz Kluczniok pasjonuje się również malarstwem, muzyką oraz myślistwem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dzięki:))) Zgadzam się z Tobą

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Magdo, dzieki za info.

Widziałem film. Fabuła bardzo dobra, wykonanie...no...następnym razem na pewno będzie lepiej.

Co do poslkich niymcow, to dokładnie tak jak w filmie. No i farorz to sie im richtyg udoł, jest po prostu bezbłędny ;) ze względu na księdza moge polecić. można się pośmiać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.