Facebook Google+ Twitter

Bob Dylan i jego nowe "dziecko" - "Together Through Life"

28 kwietnia 2009 roku to dzień premiery nowego krążka Boba Dylana – „Together Through Life”. Na polską premierę przyjdzie nam, niestety, poczekać kilka dni dłużej. Płyta trafi do polskich sklepów muzycznych dopiero 30 kwietnia.

Okładka albumu "Together Through Life" (2009) / Fot. www.bobdylan.comAlbum „Together Through Life” jest najnowszym, trzydziestym trzecim, studyjnym dzieckiem Boba Dylana. Materiał na ten krążek powstał w ubiegłym roku. Najprawdopodobniej poprzedni kompilacyjny album, „Dylan” z 2007 roku, cieszył się aż tak dużym zainteresowaniem, że postanowiono na wzór poprzednika, wydać edycję podstawową i kolekcjonerską. Lecz tym razem, jest to nowy studyjny materiał.

Na płycie znajdziemy coś więcej niż folk w wykonaniu Boba Dylana. Chociaż, na dobrą sprawę, trudno nazwać muzykę Dylana mianem, tylko i wyłącznie, muzyki folkowej. Z pewnością na muzyce folkowej opiera się jego twórczość i od tego gatunku muzyki zaczynał. W nim znalazł sens bycia muzykiem. Folk-rock. Z tym określeniem spotkałem się nieraz, odnośnie późniejszej twórczości artysty. Racja. Nie tylko jego muzyka budziła zdziwienie, ale i samo wykonanie dawało wiele do myślenia. Często publika była zawiedziona słysząc jego folkowe utwory w wersji elektrycznej (w ubiegłym wieku "folkowca", grającego na instrumentach elektrycznych, uważano za kogoś porównywalnego do zdrajcy).

Już po włączeniu pierwszej kompozycji - "Beyond Here Lies Nothin' " - coś nas poruszy. Genialne posunięcie, jeżeli chodzi o połączenie w tym utworze trąbki oraz gitary elektrycznej. Na początku słychać wyraźnie te dwa instrumenty. Partia trąbki jest praktycznie niezmienna (kilka powtarzających się dźwięków, które powodują pozytywny odbiór kompozycji), natomiast gitara próbuje przekomarzać się z nią, grając bardziej urozmaicone schematy rytmiczne.

O ile ten instrument dęty wyeksponowano w "Beyond Here Lies Nothin' ", to w reszcie albumu postawiono na partię gitary. Pojawia się akustyczna oraz elektryczna, bo przecież płyta ma jak najbardziej bluesowy charakter (szczególnie utwór "My Wife's Home Town"). Nie zabraknie też spokojnych, ale zagranych z feeling'iem gitarowych solówek. W większości kompozycji naszej uwadze nie umknie partia akordeonu, która pojawia się wielu utworach i dzięki niej płyta nabiera fajnego, lekkiego charakteru. Choć miejscami płyta jest mroczna, chociażby w utworze "Life is Hard".

Utwór, który wyróżnia się jeszcze na tle całej płyty to "I Feel A Change Comin' On". I to jest to na co czekałem. Spokojny utwór, którego refren pozostaje w pamięci. Może nie na skalę "Like a Rolling Stone", ale z tej płyty to ten utwór chce się nucić najczęściej.

"I Feel A Change Comin' On" dostępny jest do przesłuchania na oficjalnej stronie internetowej Boba Dylana - http://www.bobdylan.com/#/music/together-through-life

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.