Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7955 miejsce

Bobrowniki. Ruiny zamku ukryte nad Wisłą, Czy warto tam pojechać?

Bobrowniki to mała miejscowość, leżąca niedaleko Włocławka. Mając jeden poważny zabytek, choć w ruinie, nie zadbano tam należycie o jego promocję. Nie ma nawet jednego znaku pokazującego turyście, gdzie znajdują się pozostałości po dawnej warowni.

Troski turysty

Ruiny zamku w Bobrownikach / Fot. Leszek LubickiCo prawda, jadąc od strony przeciwnej, np. od promu do Nieszawy, zamek widać dokładnie. Wjeżdżając od Lipna czy Włocławka, nie sposób go dojrzeć, bo właśnie na jego wysokości krzyżują się dwie drogi jednokierunkowe. Ale dość biadolenia turysty. Ruiny zamku jednak odnajdujemy i wjeżdżamy tam ubitą drogą, oglądając przy okazji całkiem ładne boisko szkolne. W oddali widać także Wisłę.

Murowana twierdza...

Niewielkie wzgórze już w XII w. posłużyło władcom ziem tutejszych na wybudowanie drewnianego grodu. Jednak gdy dobra te objął we władanie Władysław Opolczyk w 1377 roku, a jak wiadomo był on sprzymierzeńcemWidok na bramę wejściową / Fot. Leszek Lubicki Krzyżaków, to od razu całą Ziemię Dobrzyńską oddał im w zastaw. Krzyżacy nie czekają długo, mając tak cudowne miejsce na wzgórzu nad Wisłą, od razu przystępują do budowy twierdzy obronnej. Przez kilka lat, po pokoju w Raciążku, zamek należał do Polski, ale ponownie przejęli go Krzyżacy i był w ich rękach do czasu zakończenia wielkiej wojny z Zakonem. Wtedy to już ponownie powrócił w polskie władanie na zawsze.

Położony na prawym brzegu Wisły miał zamek w Bobrownikach bardzo poważne znaczenie strategiczne, dlatego król Władysław Jagiełło zarządził jego rozbudowę, wyposażając go w baszty przystosowane do użycia artylerii. Do dnia dzisiejszego, niestety, pozostała tylko cześć jednej z tych wież.

... i jej upadek

Pozostałości wieży obronnej / Fot. Leszek LubickiZmieniały się czasy, zmieniały się potrzeby militarne, a także przesuwały się granice Rzeczpospolitej. Zamek traci więc na znaczeniu. Staje się siedzibą starostwa dobrzyńskiego. Jego położenie nad wielką rzeką powoduje także, że często jest zalewany. Potop szwedzki kończy czasy świetności zamku. Wiek XIX przynosi całkowity jego upadek. Jest stopniowo rozbierany w celu pozyskania cennego materiału budowlanego, bowiem został on pobudowany z czerwonej cegły. Widok na Wisłę z ruin zamku / Fot. Leszek Lubicki

Niewiele z zamku zachowało się do dzisiaj. Możemy obejrzeć tylko pewne partie murów, baszty, cześć budynku mieszkalnego. Niemniej ruiny są bardzo malowniczo położone, a z ich murów możemy podziwiać przecudnej urody rozległe widoki na rzekę Wisłę.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Leszku! Dziękuję za opisanie historii zamku w Bobrownikach. Byłam tam kiedyś na wykopaliskach archeologicznych, prowadzonych przez Katedrę Archeologii UŁ. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.09.2011 15:48

Warto! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za to słowa uznania dla Leszka z przypomnienie historii zamku. Gwiazdki z pozdrowieniami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielka Historia Zamku! Szkoda, że w dzisiejszej Polsce co roku odnawia się turnieje krzyżackie, a o polskości tego Zamku jakoś się zapomina!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.