Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13395 miejsce

Bochnia - najstarsza w Europie góra solna

Na trasie Kraków - Tarnów leży 30-tysięczne miasto Bochnia. Zbyt mało turystów, odwiedzających Małopolskę wie, że można tutaj zobaczyć kopalnię soli równie fascynującą, jak w Wieliczce, a sama miejscowość zasługuje na to, by się tu zatrzymać.

Kopalnia soli w Bochni. / Fot. Marek CiesielczykBochnia reklamuje się czasem jako "najstarsze miasto w Małopolsce". Na pewno jest tu najstarsza kopalnia soli. Gdy w roku 1248 odkryte zostały w tym miejscu pokłady soli kamiennej, Bolesław Wstydliwy wydał akt lokacyjny miasta (w 1253 r.) i choć nazwane ono zostało Bochnia, w akcie tym pojawiła się również nazwa niemiecka "Salzberg", tj. Góra Solna. Dla porównania Kraków był lokowany w roku 1257. Pierwszy pociąg do Bochni przyjechał w roku 1855. Dworzec kolejowy to jakby miniatura tego z Tarnowa.

Jeśli mowa o kopalni soli, którą warto zobaczyć, to myślimy o Wieliczce, która leży bliżej Krakowa. Gdy tymczasem kopalnia soli w Bochni jest równie atrakcyjna. Zjeżdża się tam aż 230 metrów pod ziemię. Kopalnię można zwiedzać kilka godzin. Atrakcją jest podziemna kolejka, komora "Kieratowa", kaplica św. Kingi czy komora "Ważyn". Można tu urządzić bal lub mecz piłki nożnej. Specyficzny mikroklimat kopalni sprawia, że ma ona właściwości lecznicze (leczy się tu np. choroby dróg oddechowych). Kopalnia dysponuje 220 miejscami noclegowymi.

drzwi wejściowe do bazyliki bocheńskiej. / Fot. Marek CiesielczykNiezwykle malownicze położenie Bochni (na wzgórzach), niedaleko Puszczy Niepołomickiej, zamku w Nowym Wiśniczu czy Lipnicy Murowanej (o której już pisałem) przyciąga tu turystów nie tylko ze względu na kopalnię soli. W Bazylice św. Mikołaja znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Bocheńskiej, zaś w muzeum - bogata kolekcja polskiego malarstwa z przełomu XIX i XX wieku. Na rynku bocheńskim króluje pomnik Kazimierza Wielkiego. Bochnia jest typowym małopolskim miastem z niepowtarzalną, galicyjską atmosferą. Naprawdę warto się tu się zatrzymać.

Patrz: galeria zdjęć - Bochnia oraz Lipnica Murowana:
1257.http://www.wiadomosci24.pl/artykul/29700.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.