Facebook Google+ Twitter

Bocian biały obchodził swoje święto

Bocian biały, pierwotnie związanym na ogół z terenami leśnymi, dzisiaj bardzo często gnieździ się w sąsiedztwie człowieka w środku wsi lub w małych miastach. Pojawia się również na wysypiskach śmieci. Podlega ochronie mocą Konwencji o wędrownych gatunkach dzikich zwierząt.

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" ustanowiło 31 maja świętem symbolu polskiej przyrody, ptaka, jak to ktoś pięknie określił, z poezji Słowackiego i Norwida, bociana białego. Święto bociana ma być okazją do podkreślenia szczególnego miejsca, jakie ten ptak zajmuje w polskiej tradycji i kulturze oraz zwróceniem uwagi na zagrożenie gatunku i konieczność jego ochrony. To też bardzo ważne z tego powodu, że bocian, nasz wspaniały klekotek, zwykle uważany jest za symbol Polski, a bocianie gniazda w gospodarstwie wiejskim są symbolem szczęścia.

Święto bociana obchodzą od 9 lat przede wszystkim dzieci i szkoły. Współpracujące z Towarzystwem "pro Natura" szkoły organizują najróżniejsze bocianie wydarzenia, jak festyny, prelekcje, spotkania, przedstawienia, rajdy rowerowe, wycieczki, plenery i wystawy prac uczniów o tematyce bociana - pisze rp.pl Wszystko to w ramach szeroko zakrojonego programu ochrony bociana białego i jego siedlisk w Polsce. Tym bardziej jest to niezbędne, kiedy zważymy na fakt, że są kraje, w których mięso bocianie stanowi cenny przysmak.

Warto wiedzieć, że w ramach ochrony populacji bociana białego, w tzw. Ostoi Warmińskiej, gdzie jego rodziny w Polsce są najliczniejsze, finansowane są prace z funduszy unijnych, z których na najbliższe 3 lata przeznaczono 6,5 mln zł. A trzeba dodać, że co drugi bocian w Europie i co czwarty na świecie, pochodzi z Polski. Zdaniem ornitologów Polska jest rajem bocianim. Gniazduje u nas 52,5 tysiąca par w wieku rozrodczym, a na przykład w Danii tylko 5 par.

Nasz bociek-klekotek, według kronik, zaczął zasiedlać tereny w pobliżu człowieka, zwłaszcza w obrębie wsi, mniej więcej w okresie XV i XVI wieku. Wspomina o tym słynny kronikarz, geograf i historyk, Jan Długosz – podaje bocianopedia.pl Także Mateusz Cygański, autor pierwszego polskiego dzieła ornitologicznego "Myślistwo ptasze" z 1584 r., nazywa bociana "ptakiem domowym".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.