Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30540 miejsce

Bocianie pięcioraczki z Przygodzic

Bociany z Przygodzic, bohaterowie projektu „Blisko bocianów” sprawiły ostatnio wyjątkową radość tysiącom podglądających je internautów na całym świecie: od 11 do 15 maja z wszystkich 5 jaj wykluły się pisklęta!

Bocianie pięcioraczki z Przygodzic. / Fot. Materiał z kameryStrona bociany.ec.pl z obrazem z kamery umieszczonej nad gniazdem bocianów białych w Przygodzicach zawojowała ptasiarski świat, osiągając 14, 15 i 16 maja 2. miejsce w światowym rankingu 882 stron www o ptakach.

Pięć jaj
W tym roku do Przygodzic jako pierwszy, 28 marca, przyleciał "Dziedzic" - gospodarz gniazda. "Przygoda" czyli bociana żona "Dziedzica" przyleciała trzy dni później. Były za sobą tak stęsknione, że 31 marca, między godziną 10.52 a 13.00 aż dwanaście razy uprawiały bociani seks, wymagający zresztą od samca dość akrobatycznych umiejętności.

Na efekty bocianiej miłości nie trzeba było długo czekać bo wkrótce złożyły 5 jaj, zauważonych przez internautów w następującym dniach: 6, 8, 10, 12/13 i 14 kwietnia. Przygodzickie bociany utrzymały więc wysoki wynik - 5 jaj złożyły też w tym gnieździe pod kamerą w obu latach jej działania: 2006 i 2007. Średnia u bocianów białych wynosi niewiele powyżej 4 jaj, ważących po ok. 70-80 gramów.


Pięcioraczki

Przygoda ogrzewa piecioraczki / Fot. Materiał z kameryWyklucie pierwszego pisklęcia zaobserwowały 11 maja nad ranem, o godz. 5.02 forumowiczki z forum www.bocianyzprzygodzic.pun.pl o nickach „Damka_Pik” i „Rybka_50” (Polka z Kanady, dla której wczesne rano w Przygodzicach jest bardziej sprzyjającą porą.) Klucie drugiego pisklaka zauważyła tego samego dnia moderatorka forum „hana” o godz. 13.22, a internautka „Jaaga” o 13.23. Trzecie pisklę zaobserwowała 12 maja 2008 o godz godz. 5.08 obserwatorka o nicku „magdag”. Czwarte pisklę zostało zauważone w całości 14 maja o godz. 3.20 przez „Rybkę_50”, ale już o godz. 0.30 zaawansowane jego klucie widziała „Damka_Pik”.
Pierwszymi obserwatorami piątego bocianka 15 maja byli o godz 7.17 „hana” i „wladek12”. Pisklęta po wykluciu ważą 50-80 g.

Bocianie pięcioraczki są rzadkością, a jeszcze większą - szczęśliwy wylot całej piątki z gniazda. W 2004 r., według danych VI Międzynarodowego Spisu Bociana Białego, koordynowanego przez PTPP „pro Natura”, stwierdzono iż zaledwie 437 z 42 432 obserwowanych par z młodymi w Polsce wychowało ich po 5, a rok ten uznano za dobry dla bocianów. W 2004 r. w całym powiecie ostrowskim, badanym przez Pawła T. Dolatę ze współpracownikami z PwG OTOP, na 90 par z sukcesem lęgowym nie było przypadku wyprowadzenia piątki młodych. W ubiegłym roku, na podobną liczbę par z młodymi, zanotowano wylot pięcioraczków dwukrotnie, w tym w Ludwikowie w gminie Przygodzice.

Czy uda się je wychować?

Wychowanie całej piątki do wylotu wymagać będzie ogromnej pracy obojga rodziców, bardzo sprzyjającej pogody (bez długich upałów i ulew, będących zagrożeniem dla piskląt i zmniejszających dostępność pokarmu) i właśnie zasobnych w pokarm siedlisk blisko gniazda.

Jak obliczył dr hab. Piotr Profus z Instytutu Ochrony Przyrody w Krakowie, gdyby statystyczny młody bocian w czasie pobytu w gnieździe żywił się tylko jednym rodzajem pokarmu, rodzice musieliby mu dostarczyć przez ten czas: 43-56 kg dżdżownic, albo 41 kg kijanek, albo 32 kg żab, albo 21 kg norników (są one jak widać najbardziej energetycznym pokarmem). Oczywiście w rzeczywistości młode otrzymują pokarm zróżnicowany w stopniu zależnym od zasobności łowisk wokół gniazda: dżdżownice (to szczególnie pokarm dla małych piskląt), owady (gł. chrząszcze), gryzonie (gł. właśnie norniki), ryby i żaby, czasem krety i zaskrońce. W okresie maksymalnego zapotrzebowania młodych na energię, statystyczna para bocianów, musi dziennie zdobyć 5 kg pokarmu, z czego jedną czwartą dla siebie, resztę dla młodych.

Nie ma jak u mamy / Fot. Materiał z kameryDecydujące jest ok. 10 pierwszych dni po wykluciu piskląt, gdy mają wielkie zapotrzebowanie na pokarm i najtrudniej jest rodzicom zapewnić im go pod dostatkiem. Jeśli młodym bocianom uda się przeżyć do wylotu z gniazda, opuszczą je po ok. 55-65 dniach.

Para gniazdująca na monitorowanym gnieździe w obu poprzednich sezonach zniosła również po 5 jaj. Wykluło się z nich odpowiednio 5 i 3 pisklęta, przy czym lotność osiągnęły w roku 2006 trzy młode bociany (nazwane przez internautów „Przydzio”, „Dodzio” i „Adzia”), a w 2007 r. - dwa młode („Kajtek” i „Kaśka”). Podobnie i w tym roku to internauci zdecydują o imionach boćków.

Bociany ambasadorami Polski na świecie

W roku ubiegłym transmisję z Przygodzic obejrzało ponad 3 miliony rozsianych po całym świecie internautów, którzy okrzyknęli „Przygodę” i „Dziedzica” - mieszkańców obserwowanego gniazda - „wirtualnymi ambasadorami Polski w świecie”.

Przygodzickie bociany stały się hitem jednej z otwartych, publicznych platform Internetowej TV przewyższając oglądalnością takie pozycje jak „Mission Impossible”. Rozkład krajów z największą liczbą wejść odpowiada głównym skupiskom Polonii na świecie: w czołówce krajów europejskich są Litwa, Niemcy, Wielka Brytania i Irlandia (pojedynczych bocianolubów ma i Watykan…), sporo internautów obserwuje też bociany z USA, Brazylii i Australii. Ale są i użytkownicy z krajów bardziej egzotycznych i mało „polonijnych”, jak Panama, Belize, Boliwia, Laos czy Wietnam.

- Średni czas podłączenia do multimedialnego strumienia transmisji, tzw. "przylepne oczy" wyniósł 2 godziny 50 minut 20 sekund, najdłuższe podłączenie trwało 64 godziny i zostało przerwane awarią zasilania encodera transmisji - informuje iTTv Lublin.

Przez pierwszy miesiąc, tegoroczny przekaz z gniazda bocianów białych w Przygodzicach oglądany był na wszystkich dostępnych platformach przez ponad 1 mln rozsianych po całym świecie internatów
Realizatorzy przekazu przewidują, że w roku bieżącym ilość obserwatorów życia bocianów może przekroczyć 10 milionów użytkowników komputerów i telefonów komórkowych.

Światowy sukces

Miarą sukcesu bocianiej kamery jest fakt, iż strona z obrazem z niej, czyli www.bociany.ec.pl, w ciągu zaledwie 3 dni szturmem osiągnęła 14, 15 i 16 maja 2. miejsce w prestiżowym, światowym rankingu stron www o ptakach. Sukces jest tym większy, iż ranking ten mierzony jest liczbą wejść i obejmuje aż 882 strony internetowe z całego świata, w tym wiele naprawdę świetnych, z egzotycznych, słynnych z ptasiego bogactwa, krajów i regonów i o wspaniale ubarwionych ptakach, z którymi nasze skromnie upierzone boćki wydawały się nie mieć szans. Po drugie, tak wysokie miejsce osiągnięto zaledwie 3. dnia po debiucie strony w rankingu Top500 Birding Websites - birdingtop500.com i jest utrzymywane przez kolejne dni.

Komentarze i wpisy na bocianich forach internetowych, e-maile do organizatorów i realizatorów przekazu oraz dyskusje internautów na wideoczatach są dla wszystkich zaangażowanych w projekt „Blisko bocianów” najlepszą nagrodą za poświęcony czas oraz trud związany z realizacją stałego 24 godzinnego przekazu dla użytkowników komputerów i telefonów komórkowych.

Przed realizatorami i oglądającymi transmisję z naszego kraju jest jeszcze jedno wielkie wyzwanie, stawiane przez liczną grupę piszących do nas internautów z Azji – nauka czytania i pisania „krzaczkami” .

Zapraszamy do śledzenia losów „Przygody”, „Dziedzica” i ich pięcioraczków! Dla najbardziej wytrwałych obserwatorów bocianich zwyczajów WorldCam, PwG OTOP i Grupa iTTv przygotowały specjalne, bardzo atrakcyjne nagrody niespodzianki: konkurs

Więcej informacji i szczegóły znajdziecie na stronach bociany.ec.pl i bociany.ittv.pl oraz mobilnie przez bociany.ittv.pl
i bocianyonline.pl

Bądź pierwsza lub pierwszy i na żywo "złap młode bociany z Przygodzic w swoim pierwszym locie przez www lub WAP"

Współautor - koordynator projektu „Blisko bocianów”: Paweł T. Dolata, lider PwG OTOP Grupa iTTv, p.dolata@op.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Barbara Pogoda.
  • Barbara Pogoda.
  • 25.04.2011 18:06

Kochany ! Plakalam . Bociany to moje dziecinstwo w poznanskim. Teraz mieszkam w Krakowie i tesknie do bocianowna dachu, do wierzb malowanych, ech... Dziekuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny światowy sukces. Bociania rodzinka, wizytówka kraju nad Wisłą, szczęśliwie pomnożona. Radość to wielka, bo przybyło nam 5 kolenych wizytówek. I jak sobie pomyślę, że te 5 wizytówek pomnoży się w kolejne wizytówki, a te kolejne wizytówki w dalsze wizytówki, to mnie to tak zbudowało na sercu, że nie mogłem spokojnie zasnąć w pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przed laty, bardzo głośno namawiałam bociana, aby przyniósł mi braciszka. :)))
I przyniósł; za to je kocham!
PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za bocianią informację:)

oraz życzenia wylotu rodziny w komplecie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.