Facebook Google+ Twitter

Bociany rodem z Majkowic

O takich miejscach mało kto pamięta. Niszczeją gdzieś na skraju wioski, stanowiąc doskonałe siedlisko... dla bocianów. Ruiny zamku w Majkowicach.

Ruiny zamku w Majkowicach. / Fot. Tomasz MazurWioska położona jest w gminie Ręczno, w powiecie piotrkowskim, około dwóch kilometrów od trasy nr 742. Wszyscy, którzy odwiedzą zamek w Bąkowej Górze, koniecznie muszą także zobaczyć ten w Majkowicach.

Historia zamku sięga wieku XIII. Wówczas wzniesiono tutaj zamek - dwór, którego właścicielami został ród Nagodziców - Jelitczyków. Legenda głosi, że jednym z właścicieli zamku był również Florian Szary. Jako rycerz uczestniczył w wielu bitwach toczonych przez Władysława Łokietka. Zasłynął zwłaszcza dzięki bohaterskiej postawie w bitwie pod Płowcami w 1331 roku. Wówczas uchronił króla przed śmiercią, sam natomiast został ugodzony włóczniami. Ostatecznie przeżył, a król odpowiednio wynagrodził jego poświęcenie, obdarowując go nowymi posiadłościami.

Widok na zamek od strony północnej. / Fot. Tomasz MazurW pierwotnej wersji, zamek przetrwał aż do wieku XVI, kiedy został rozebrany. Materiał wykorzystano do wzniesienia nowej budowli. Tym razem posiadłości rodziny Majkowskich - Nagodziców. Usytuowano ją na niewielkim wzniesieniu, w dolinie rzeki Pilicy. Miała kształt czworoboku, z wyraźnie zarysowaną basztą, w której do dziś zachowały się strzelnice. W początkach wieku XVIII, na tych terenach przebywali Szwedzi, zaś w czasie II wojny światowej swoje piętno odcisnęli także Niemcy. Z pewnością w dużym stopniu przyczyniło się do stopniowego upadku rezydencji.

Ruiny zamku w Majkowicach. / Fot. Tomasz MazurPomimo, że w budowie dostrzegalne są liczne elementy obronne, to zamek nigdy takiej funkcji nie pełnił. Były to jedynie atrybuty czysto dekoracyjne.

Dziś zamek popada w ruinę. Najlepiej zachowała się baszta. Wokół widoczne są szczątki dawnych murów, które dziś pełnią rolę domu, dla bocianów. Widać, że doskonale się tutaj czują, założyły bowiem dwa okazałe gniazda. Obecność człowieka zupełnie im nie przeszkadza. Może to i dobrze. W końcu zamek nadal żyje i lokatorzy są, jakby mniej wybredni...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Stanisław Nowak
  • Stanisław Nowak
  • 19.11.2011 18:12

Szukałem miejsca gdzie zginął mój kuzyn w 1945 roku w walce z sowietami i przy okazji byłem tu pierwszy raz w Majkowicach .Piękna miejscowość

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.08.2008 16:24

wszystko się zgadza, bociany zadomowiły się u nas juz dawno:) nie pamietam Majkowic bez bocianów

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ale wielgachne to bocianie gniazdo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

no toś mi pokręcił wyobraźnię, muszę to zobaczyć, plusior :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.