Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bociany rodem z Majkowic

Tomasz Mazur
Tomasz Mazur
Ruiny zamku w Majkowicach.
Ruiny zamku w Majkowicach.
O takich miejscach mało kto pamięta. Niszczeją gdzieś na skraju wioski, stanowiąc doskonałe siedlisko... dla bocianów. Ruiny zamku w Majkowicach.

Wioska położona jest w gminie Ręczno, w powiecie piotrkowskim, około dwóch kilometrów od trasy nr 742. Wszyscy, którzy odwiedzą zamek w Bąkowej Górze, koniecznie muszą także zobaczyć ten w Majkowicach.

Historia zamku sięga wieku XIII. Wówczas wzniesiono tutaj zamek - dwór, którego właścicielami został ród Nagodziców - Jelitczyków. Legenda głosi, że jednym z właścicieli zamku był również Florian Szary. Jako rycerz uczestniczył w wielu bitwach toczonych przez Władysława Łokietka. Zasłynął zwłaszcza dzięki bohaterskiej postawie w bitwie pod Płowcami w 1331 roku. Wówczas uchronił króla przed śmiercią, sam natomiast został ugodzony włóczniami. Ostatecznie przeżył, a król odpowiednio wynagrodził jego poświęcenie, obdarowując go nowymi posiadłościami.

W pierwotnej wersji, zamek przetrwał aż do wieku XVI, kiedy został rozebrany. Materiał wykorzystano do wzniesienia nowej budowli. Tym razem posiadłości rodziny Majkowskich - Nagodziców. Usytuowano ją na niewielkim wzniesieniu, w dolinie rzeki Pilicy. Miała kształt czworoboku, z wyraźnie zarysowaną basztą, w której do dziś zachowały się strzelnice. W początkach wieku XVIII, na tych terenach przebywali Szwedzi, zaś w czasie II wojny światowej swoje piętno odcisnęli także Niemcy. Z pewnością w dużym stopniu przyczyniło się do stopniowego upadku rezydencji.

Pomimo, że w budowie dostrzegalne są liczne elementy obronne, to zamek nigdy takiej funkcji nie pełnił. Były to jedynie atrybuty czysto dekoracyjne.

Dziś zamek popada w ruinę. Najlepiej zachowała się baszta. Wokół widoczne są szczątki dawnych murów, które dziś pełnią rolę domu, dla bocianów. Widać, że doskonale się tutaj czują, założyły bowiem dwa okazałe gniazda. Obecność człowieka zupełnie im nie przeszkadza. Może to i dobrze. W końcu zamek nadal żyje i lokatorzy są, jakby mniej wybredni...

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto