Facebook Google+ Twitter

Bociany zostały w Myślęcinku. Dlaczego nie odleciały na zimę?

Na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku pozostało na zimę kilka bocianów. Choć zima niestraszna w tym roku, to jednak ptaki nie mogły tego przewidzieć.

Nad stawem w Myślęcinku / Fot. Andrzej WiosnaCzemu więc nie odleciały do ciepłych krajów jak na bociany przystało?

Ponoć co roku niewielki procent populacji tych ptaków nie odlatuje na zimę. Dzieje się tak z różnych powodów. Często są to bociany chore, z uszkodzonymi skrzydłami, po prostu niezdolne do odlotu. Często są to bociany stare. Jednak wśród tych, które pozostają, trafiają się coraz częściej ptaki zdrowe.

Podobno są to osobniki nowoczesne i kierują się nie zwyczajnym zwierzęcym instynktem, który od wieków nakazywał im przeprowadzkę na zimę w cieplejsze miejsca, lecz czystą kalkulacją, która każe podejmować próbę przetrwania w ciężkich warunkach po to, żeby w nowym sezonie lęgowym zająć lepsze gniazda, zwabić dorodniejszą samicę.

Zaleca się nie przeszkadzać takim boćkom, wszelkie próby wyłapywania takich ptaków kończą się niepowodzeniem. Dokarmianie, szczególnie surowym mięsem, jest jak najbardziej wskazane.Co prawda zaledwie przymrozek, ale czy to dobre miejsce na drzemkę? / Fot. Andrzej Wiosna

Bociany w Myślęcinku latają bez problemu (widziałem osobiście). Czyżby były z tych inteligentnych, pilnujących domu i myślących o przyszłości?

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Boćki to najpiękniejsze ptaki świata .Czekam na ich przylot co roku i ze smutkiem żegnam .
No to w Myślęcinku demografia idzie w górę ....boćki cały rok :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.