Facebook Google+ Twitter

"Bóg na harleyu" - recenzja książki Joan Brady

Bóg z długimi włosami rozwianymi od szybkiej, harleyowej jazdy, odziany w skórę? To element niecodziennej duchowej podróży, w którą zabiera nas Joan Brady.

Okładka książki "Bóg na harleyu" Joan Brady. / Fot. K.KierzkowskiLiczba stereotypowych łat, które przyszyto do tzw. literatury kobiecej często w sposób drastyczny wypacza jakąkolwiek próbę jej oceny. Staje się to jeszcze bardziej skrajne, gdy tegoż zadania podejmują się mężczyźni, którzy niejednokrotnie mijają sklepowe półki z tego typu treściami z niezbyt starannie skrywanym ironicznym uśmiechem.

Czy faktycznie wystarczy przeczytać jedną z takich pozycji, by doskonale wiedzieć, co kryją stronice innych? Czy pośród wszystkich książek - wrzucanych do stereotypowego worka z etykietą: "Harlequin" - istnieje coś, co przeciętny osobnik płci męskiej mógłby uznać za 'poważne'?

Doskonałą odpowiedzią na tego rodzaju wątpliwości jest książka "Bóg na harleyu" autorstwa Joan Brady. Pochodząca z San Francisco pisarka ewidentnie wpasowuje się w popularną, 'babską' kategorię literatury, choć płynąca spomiędzy wersów 'duchowość' raz po raz zdaje się wyrywać czytelnika ze stereotypowych myśli.

Początkowe strony mogłyby świadczyć o przewidywalności zamierzeń autorki: kobieta po przejściach, która zaczyna budować swe życie na nowo, poszukiwać miłości... Wszystko zdaje się idealnie utrwalać nie mające zbyt wiele wspólnego z oryginalnością schematy. Jednak ten, kto zraziłby się pierwszym wrażeniem i podziękował autorce w kilku niecenzuralnych słowach za stracone sekundy swego życia - zrobiłby to nad wyraz pochopnie. Wkrótce bowiem autorka sięga po bohatera skrajnie niecodziennego. Pod ułudą długowłosego, ubranego w skórę harleyowca, główna postać odnajduje... samego Boga.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.