Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23553 miejsce

Bóg ocalił ich przed dżumą. W zamian od wieków urządzają misteria

W 1633 r. bawarskiej miejscowości Oberammergau zagrażała dżuma. Aby się jej ustrzec, mieszkańcy zwrócili się do Boga o pomoc. Bóg ich wysłuchał. W podzięce, do dziś, co 10 lat odprawiają misteria "męki Pańskiej".

To ogromna sztuka trzymać w ryzach ponad 5 godzin zgromadzoną widownię. Organizatorzy liczą, że ich misteria obejrzy ponad 500 tys. osób z całych Niemiec i zagranicy, kasa urzędu miejskiego wzbogaci się wtedy o 20 mln euro. Wykonawcy nie pobierają honor / Fot. Passionsspiele 2010 B. M. Mayer / Fot. Dawid SobolewskiBawarskie miasteczko u podnóża gór alpejskich - Oberammergau, przeżywało w 1633 roku w czasach wojny trzydziestoletniej, ogromny stan zagrożenia. Panująca w całej okolicy groźna dżuma zbierała swoje żniwo, ludzie umierali masowo. Mieszkańcy postanowili wtedy uprosić Boga o zaoszczędzenie im cierpień, w zamian za przedstawienie „męki Pańskiej”.

Kostiumy wszystkich wykonawców wiernie oddają dawną epokę, barwę, przede i wszystkim sam krój. Wykonania podjęła się miejscowa pracownia krawiecka. / Fot. Passionsspiele 2010 B. M. MayerBóg dał wiarę i wysłuchał ich próśb. W podzięce od 337 lat obchodzą co dziesięć lat misterium. W tym roku przypadło 41 z rzędu dziękczynienie. Od kilku dni 2500 „aktorów” spośród liczącego 5200 głów miasteczka Oberammergau, przedstawia na deskach scenicznych (w plenerze) barwne opowiadanie o męce Pańskiej. Misterium trwa ponad pięć godzin i powtórzone będzie 121 razy. Jego zakończenie nastąpi w dniu 7 listopada. W tym czasie miasteczko odwiedzi tysiące turystów z całego niemal świata. Gospodarze miasta zacierają ręce, ich budżet wzbogaci się o 20 milionów euro.

W misterium występują wyłącznie sami mieszkańcy obojga płci, w tym także osoby mieszkające i zameldowane w miasteczku od co najmniej 20 lat. Dorośli mężczyźni od środy popielcowej nie ścinali włosów i zapuszczali sobie brody. W pierwszych dniach kwietnia Rada Gminy wyznaczyła osoby do kreowania głównych postaci. Kolega po piórze opowiedział mi, że zadzwonił do biura prasowego w sprawie wejściówki prasowej. Jakież było jego zdziwienie, kiedy w słuchawce usłyszał: „Słucham, tu Jezus”! Po chwili wszystko się wyjaśniło, Jezusem był rzecznik prasowy misterium, któremu przypadła ta rola.

Wykonawcami są wyłącznie mieszkańcy Oberammergau powyżej 20 roku życia. Znawcy sztuki teatralnej twierdzą, że ich amatorska gra oddaje wiernie mękę Pańską i niczym nie odbiega od gry aktorów zawodowych. / Fot. Passionsspiele 2010 B. M. MayerO prestiżowe role trzeba tu walczyć, albo mieć tzw. plecy. Wisieć na krzyżu na golasa 12 min. w niskiej temperaturze to też nie lada wyczyn. Dlatego na wypadek choroby lub przeziębienia główne postacie obsadzone są podwójnie. Scena ukrzyżowania przedstawiona jest jak najbardziej realistycznie, bez jakichkolwiek techniczno-magicznych trików, i po raz pierwszy wieczorem (choć wiadomo, że Jezusa ukrzyżowano w biały dzień), ze względu na efektowną oprawę świetlną.

Oberammergau z lotu ptaka. Bawarskie miasteczko u podnóża gór alpejskich oddalone 20 km od Garmisch Partenkirchen. / Fot. Foto: Wikipedia CommonsOsobny rozdział stanowi orkiestra składająca się z rdzennych mieszkańców, jak sami mówią: „dla Oberammergau’era muzykowanie to honor i obowiązek”. Pałeczkę dyrygencką dzierży mistrzowsko także mieszkaniec, absolwent monachijskiego studium muzycznego. Tak więc utwory Beethovena, Mozarta czy Haydna, obejmujące trzy czwarte całego przedstawienia, wykonane są perfekcyjnie. Co się zaś tyczy samych kostiumów, stanowią one marzenie niejednego wykonawcy opery „Nabucco”.

W Oberammergau mówi się, iż grzesznik po obejrzeniu „męki Pańskiej” z pewnością się nie nawróci, pozostanie nadal tym, jakim był, byleby tylko za 10 lat ponownie do nas zawitał. Niektórzy widzowie nie po raz pierwszy przeżywają misteria. Ich zdaniem treść się powtarza, tylko twarze wykonawców się zmieniają.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Podziwiam ludzi mających pasję, a tu autor przedstawia własnie takich ! Interesujący tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa historia. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.