Facebook Google+ Twitter

„Bóg reżyserów” - niezwykły przegląd filmowy w kinie Świt

Kolejny już raz miłośnicy filmu, dla których jest on nie tylko rozrywką, ale możliwością wglądu w naturę ludzką, mogą rozkoszować się obcowaniem z wielkimi dziełami, stawiającymi pytania o sens życia, o Boga, piękno, prawdę i wolność.

Sonda

Do kina chodzisz po...

 / Fot. Materiały własneOd 15 do 20 listopada 2012 r. warszawskie kino Świt oraz Instytut Wiedzy o Kulturze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zapraszają na niezwykłe spotkanie z poruszającymi filmami i ciekawymi gośćmi. Obecna, czwarta już edycja Przeglądu Filmów Wartościowych „Prześwit” odbywa się w tym roku jako część grantu „Locus theologicus w kulturze wizualnej”, który Instytut Wiedzy o Kulturze UKSW otrzymał z Narodowego Centrum Nauki.

Sama idea przeglądu narodziła się z chęci zaprezentowania widzom tzw. watykańskiej listy filmów, czyli spisu dzieł filmowych, które Filmoteka Watykańska przedstawiła na stulecie kina. Na liście jest 45 filmów podzielonych na trzy kategorie: religia, sztuka i wartości.

Można spierać się co do sensowności sporządzania takiej listy i klasyfikacji filmów na wzór klasyfikacji sportowej, ale pomysłodawcom listy watykańskiej nie chodziło zapewne o dzielenie filmów na lepsze i gorsze, ale o zwrócenie uwagi na te szczególne filmy, które niosą w sobie wyjątkowo bogate, nie tylko religijnie, przesłanie.

 / Fot. Materiały dystrybutoraPrzegląd Filmów Wartościowych „Prześwit” jest miejscem, gdzie takie filmy możemy zobaczyć oraz o nich podyskutować. Organizatorzy dbają, by widzowie mieli kontakt z krytykami filmowymi i filmoznawcami, którzy nakreślą im szeroko klimat poszczególnych filmów i odpowiedzą na pytania z nimi związane. W czasie przeglądu dojdzie też do spotkania z dwoma wybitnymi polskimi reżyserami: Krzysztofem Zanussim i Markiem Piwowskim. Do wybitnego zaś niemego filmu „Ziemia” Aleksandra dowżenki usłyszymy muzykę na żywo, którą do filmu skomponował i wykona warszawski multiinstrumentalista Marcin Pukaluk.

Przegląd rozpocznie się jednak niecodziennie, bo od seminarium naukowego „Film jako miejsce teologiczne. Objawienia ukryte w filmie”, którego gośćmi będą krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, dr hab. Iwona Kolasińska-Pasterczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Seweryn Kuśmierczyk z Instytutu Kultury Polskiej. Wszystkich wybitnych gości spotkać będzie można potem na sali kinowej jako prelegentów.

Tegoroczny Przegląd Filmów Wartościowych „Prześwit” odbywa się pod świadomie chyba niejednoznacznym hasłem przewodnim „Bóg reżyserów”. Wielu zapewne zdziwi ta zbitka słowna, sugerująca jawnie religijny kontekst, który przecież dla wielu twórców, w tym prezentowanych na przeglądzie wcale nie jest oczywisty. Czy nie mamy tu więc do czynienia z „naginaniem” rzeczywistości na potrzeby pewnej tezy? Czy potrzeba w ogóle mówić o Bogu w odniesieniu do dzieł filmowych? Czy w naszej laicyzujacej się kulturze tak postawiony problem nie trąci myszką?

Uważne przyjrzenie się zaproponowanym filmom i choćby pobieżne zapoznanie się z tekstami poświęconymi relacji Bóg/Transcendencja a film pokazuje jednak, iż problem postawiony jest oryginalnie i daje wiele możliwości interpretacji, skłaniając do przemyśleń, sporów czy polemik, co już pokazuje doniosłość całej sprawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oczywiście ze warto , ale zawsze jest jakieś ale , mniejsze lub większe , akurat lubię filmy o Bogu i ów tytuł dobrze oddaje to kim jest największy reżyser wszechświata , nieba i ziemi przecież On jest Ojcem wszelkiego stworzenia , a wiec któż jak nie Bóg stwórca to najnajdoskonalszy reżyser i od niego synowie Boży uczą się reżyserki . Ale jest i Szatan to tez jest reżyser i tez ma swoich reżyserów , i to jest na razie jego czas , ale jak wiemy ostatnia scena spektaklu będzie należała do Boga , cale to życie to jest jedna wielka scena filmowa i graja różni , aktorzy , reżyserzy , są dramaty , komedie i horrory . Cały ten świat to wieki jeden film .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.