Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5220 miejsce

Bogata Północ i biedne Południe. Mamy nowy podział Europy

Pojawił się nowy podział geograficzny Wspólnoty Europejskiej na bogatą Północ i biedne Południe. Tym samym, jak podaje "Rzeczpospolita", zdezaktualizował się dotychczasowy podział na biedny Wschód i bogaty Zachód. Zmienia się pozycja Polski

Zdjęcie satelitarne Europy / Fot. NASA/Wikipedia Commons W analizie sytuacji gospodarczej w Europie Jędrzej Bielecki na łamach "Rzeczpospolitej" w artykule Europa pęka na nowo stawia interesującą tezę, że "dawny podział na biedny Wschód i bogaty Zachód zastępuje dziś przepaść dzieląca Wspólnotę Europejską na Północ i Południe".

Na nowy podział Europy zwrócił uwagę Daniel Gros: "Dziś linie podziału w Brukseli coraz częściej przebiegają między północną i południową Europą. Wspólnego stanowiska przed szczytami Unii nie opracowują już prezydent Francji i kanclerz Niemiec, François Hollande próbuje raczej zdobyć poparcie Hiszpanii i Włoch przeciwko Berlinowi".

Przepaść między obiema częściami Europy potwierdzają obecne kierunki migracji. Parę lat temu występował przepływ migracyjny ze wschodu na zachód, a przede wszystkim z Polski do Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że obecnie przebiega masowa migracja z krajów południowych na Północ, np. "samych Hiszpanów osiedliło się w ubiegłym roku w Niemczech 80 tysięcy".

Oprócz ekonomii brane są pod uwagę różnice cywilizacyjne i społeczne, jak np. dostęp do szerokopasmowego Internetu.

O zmianie sytuacji zdecydowały zjawiska ekonomiczne, co następnie rzutowało na politykę. W rezultacie kondycja krajów "południowych" jest kryzysowa. Kłopoty dotknęły Grecję, Hiszpanię, Portugalię, Włochy

Nowy podział oznacza, że nastąpiło przeorientowanie pozycji Polski, która w nowym układzie znalazła się w sferze postrzeganej jako bardziej rozwinięta pod względem cywilizacyjnym niż poprzednio, gdy zaliczano ją do Wschodu. Otwiera to z pewnością nowe perspektywy, ale wiąże się też z większymi zobowiązaniami finansowymi wobec UE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

To prawda, media od dawna informują o nowym podziale Europy, nie jest to nowina, niemniej wciąż skłania nie tylko dziennikarzy do refleksji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, spojrzałam też na polecony przez Panią link. Tam jest mowa, że Europa się polaryzuje. Biednych przybywa, pracy coraz mniej. W "Rzeczpospolitej" jest natomiast napisane wyraźnie o podziale. I to już w tytule, że pogłębia się przepaść. Wiadomo, że proces nie jest z dziś, zaczął się już lata temu. Ale czy wszyscy o tym wiedzą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trąbi, ale proces się pogłębia. Przeczytałam przytoczony tekst z "Rzeczpospolitej".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żaden "nowy podział" prasa od dawna, tzn od kilku lat o tym trąbi..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.