Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12524 miejsce

Bogate pokłady ropy i gazu znajdują się 68 km od Helu

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-26 22:30

Dwa nowe złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, z czego tylko samej ropy będzie ponad 15 mln ton, przygotowuje do eksploatacji Petrobaltic, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej Lotos.

Fot. Michał OleksyDo tego dochodzi 100 mln m sześc. gazu. Złoże jest położone blisko 68 km od linii brzegowej, na wysokości Helu. Znajduje się 2,1 km pod dnem morza.

150 lat temu, w czasach Ignacego Łukasiewicza, Polska była naftową potęgą. Liczyliśmy na ponowny sukces, gdy na przełomie lat 1980/1981 podczas prac przy odwiertach poszukiwawczych doszło w Krzywopłotach koło Karlina do wybuchu i zapłonu ropy naftowej. Niestety, dziś jej wydobycie, choć trwa, daje śladowe efekty. W całej Polsce roczne wydobycie wynosi około 0,8 mln ton ropy. Pochodzi ona z 89 złóż, w tym 34 w Karpatach.

W obszarze polskiej strefy ekonomicznej Bałtyku są cztery złoża. Tam wyłączną koncesję na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów ma spółka Petrobaltic z Grupy Lotos SA. Wydobywa ona rocznie blisko 300 tys. ton ropy naftowej. Od rozpoczęcia swojej działalności w listopadzie 1990 r. do końca 2005 r. wydobyła ponad 3 mln ton ropy naftowej. Zasoby dotychczas eksploatowanych złóż szacowane są jeszcze na poziomie około 2 mln ton. Nie ruszone są jednak dwa nowe złoża.

– Do 2012 roku chcemy zwiększyć ponadtrzykrotnie wydobycie ropy naftowej na Morzu Bałtyckim, do 1 miliona ton rocznie – zapowiada Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos SA.

Na złożu B8 już stanęła platforma wiertnicza Petrobaltic. W ciągu kilku najbliższych tygodni Petrobaltic powinien uzyskać koncesję na eksploatację surowców. Początek wydobycia na skalę przemysłową zacznie w 2008 r., a eksploatacja będzie trwała 10 lat. Ropa i gaz będą przesyłane rurociągiem podwodnym o długości około 35 km do Centrum Eksploatacyjnego na platformie „Baltic Beta”. Stamtąd, po separacji, trafi na ląd tankowcem, a gaz po obróbce – podwodnym rurociągiem do Elektrociepłowni „Władysławowo”, gdzie zostanie przetworzony na energię elektryczną, ciepło i LPG.

Petrobaltic rozpoczyna też przygotowania do zagospodarowania nowego złoża – B23 znajdującego się na obszarze koncesji Gotlandia, około 135 km na północ od Półwyspu Helskiego. Złoża węglowodorów są na głębokości około 1,6 km pod dnem morza, przy głębokości wody 105-125 m. Z analiz wykonanych w lipcu br. wynika, że zasoby wydobywalne ropy w tym złożu wynoszą około 15 mln ton! Platforma wiertnicza stanie tam najpóźniej w 2010 r. ?

Ropy jak na lekarstwo (stan na koniec 2000 r.):

W Polsce mamy 196 złóż gazu i 76 złóż ropy.
Zasoby wydobywalne gazu ziemnego (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy) wynoszą 115,4 mld m sześc.
Zasoby wydobywalne ropy naftowej to 12,6 mln ton
Roczne zapotrzebowanie na ropę naftową – 20 mln ton (wydobycie 0,8 mln).
Roczne zapotrzebowanie gazu ziemnego – 10,5 mld m sześc. (wydobycie 4,5 mld).

Beata Sypuła

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.