Facebook Google+ Twitter

Bogatynia. Mieszkańcy potrzebują lokali zastępczych

Wojewoda dolnośląski uspokaja i zapowiada powrót do normalności. Będzie padać, jednak nie ma sytuacji bezpośredniego zagrożenia wylania rzek.

Na dzisiejszej konferencji prasowej podsumowującej obrady sztabu kryzysowego, wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec zwrócił uwagę na potrzebę znalezienia lokum dla rodzin, które straciły domy w powodzi: - W Bogatyni lokali zastępczych potrzebuje 207 osób. Przygotowaliśmy kilka rozwiązań – zapowiedział.

 / Fot. http://www.sxc.hu/photo/991135Proponowane rozwiązania to m.in. wykorzystanie 2 budynków po dawnym gimnazjum nr 2 oraz budynków po strażnicy granicznej w Bogatyni, Porajowie i Bratkowie. Władze Bogatyni biorą też pod uwagę przystosowanie do potrzeb poszkodowanych lokali i pustostanów w niemieckim Zitau. Ponadto, cały czas aktualne są plany wykorzystania kontenerów mieszkalnych, dofinansowań rządowych do wynajmu mieszkań, czy budowy osiedla mieszkań komunalnych.

Za względu na tą trudną sytuację dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych powodzią, Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło 1 mln 400 tys. zł. na zorganizowanie wypoczynku dla ponad tysiąca uczniów. Do tej pory 9 gmin zgłosiło ok. 120 dzieci, które już w najbliższą niedzielę wyjadą na kolonie do do Lubiatowa koło Sławy.

Cały czas otwartą kwestią jest odbudowa zabytkowych budynków, które zniszczyła woda: - Byłoby niedopuszczalne, gdybyśmy utracili tak duże dziedzictwo kulturowe. Ponadto porozumienia międzynarodowe obligują nas do dbania o zabytki – wyjaśniał Jurkowlaniec.

Coraz lepiej wygląda kwestia przejazdu zamkniętą dotąd drogą numer 352. Jeżeli nie zmienią się warunki pogodowe, za 2 tygodnie droga będzie przejezdna.

Będzie padać


Tymczasem synoptycy zapowiadają deszcze. W rejonie Bogatyni będzie padać przez cały weekend. Wrocławski oddział Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu, podczas których opady deszczu wyniosą od 10 do 20 mm. W czasie burz wody spadnie od 30 do 45 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 70 km/h.

Wojewoda uspokaja: opady deszczu i burze mogą powodować lokalne podnoszenie się stanów wody w rzekach, jednak bez zagrożenia dla mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.