Facebook Google+ Twitter

Bogdan Borusewicz objął obowiązki prezydenta RP

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz objął dziś rano obowiązki głowy państwa. Stało się to wskutek złożenia przez prezydenta elekta Bronisława Komorowskiego mandatu poselskiego. Borusewicz stać będzie na czele państwa zaledwie kilka godzin.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz przejął obowiązki prezydenta RP / Fot. www.sejm.gov.plPełniący obowiązki głowy państwa, prezydent elekt Bronisław Komorowski złożył dziś o godzinie 8.35 swój mandat poselski. Zgodnie z zapisami konstytucji w sytuacji, w jakiej znalazła się dziś Rzeczpospolita Polska (opróżnione urzędy prezydenta i marszałka Sejmu), rządy w kraju objął marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to najkrótsza prezydentura w historii nie tylko Polski, bowiem wieczorem posłowie wybiorą nowego marszałka Sejmu. Najprawdopodobniej zostanie nim zgłoszony przez Platformę Obywatelską, przewodniczący klubu parlamentarnego tej partii, Grzegorz Schetyna. Wtedy władza prezydencka wróci w ręce szefa izby niższej parlamentu.

Marszałek Senatu wykonując dziś swoje obowiązki będzie miał wszystkie konstytucyjne uprawnienia przysługujące prezydentowi, za wyjątkiem możliwości rozwiązania Sejmu. Będzie też zwierzchnikiem sił zbrojnych.

Bogdan Borusewicz ma 61 lat. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie ukończył historię na wydziale nauk humanistycznych. W latach 1968 - 1989 działał w opozycji demokratycznej. W roku 1980 organizował strajki na Wybrzeżu, współtworzył postulaty sierpniowe i zakładał struktury "Solidarności". Wielokrotnie był zatrzymywany i więziony przez organa bezpieczeństwa PRL. Od roku 1991 do 2001 był posłem na Sejm. W latach 2001 - 2005 działał w samorządzie województwa pomorskiego. W roku 2007 został wybrany senatorem i marszałkiem Senatu. Jest wdowcem oraz ojcem dwojga dorosłych dzieci. Nie należy do żadnej partii politycznej.

Pięć kroków - jak dodać materiał do serwisu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.