Facebook Google+ Twitter

Bogdan Klich spotkał się z żołnierzami rannymi w Afganistanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-12 16:05

Siedmiu żołnierzy rannych w Afganistanie wraca do zdrowia. Wojskowi - po długim leczeniu w NATO-wskim szpitalu w Rammstein w Niemczech - są już w kraju. Minister obrony spotkał się z żołnierzami. Bogdan Klich powiedział, że podziwia ich postawę - wszyscy chcą po rehabilitacji wrócić do służby.

- Oznacza to, że stres ustąpił, a rany się goją - podkreślił szef resortu obrony. Zaznaczył, że jest pod ogromnym wrażeniem determinacji żołnierzy. Według Bogdana Klicha przepełnia ich wewnętrzna siła i są żołnierzami z prawdziwego zdarzenia.

Szef MON przy tej okazji podkreślił, że dla ministerstwa misja w Afganistanie i jej doposażanie to teraz najważniejsza sprawa. Bogdan Klich podkreślił, że tegoroczny wydatek na tę misję wyniesie w sumie ponad 360 milionów złotych.

Szef MON wymienił, że do Afganistanu wysłano już sprzęt o wartości ponad 200 milionów złotych, podpisano też umowy i poczyniono zakupy o wartości 124 milionów złotych, a 41 milionów złotych wyniosą procedury związane z misją.

Sześciu żołnierzy - z siódemki przebywających w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie - jest już w bardzo dobrym stanie. Najciężej rannego - starszego szeregowego Mariusza Mańczaka - czeka seria zabiegów, a potem długa rehabilitacja. Żołnierz został ranny na początku lipca, kiedy pod Rosomakiem wybuchła mina-pułapka.

Wśród rannych żołnierzy jest dwójka wojskowych, którzy dostali się w zasadzkę 9 września. Polacy zostali wezwani przez Amerykanów na pomoc w ramach QRF - Sił Szybkiego Reagowania. Żołnierze stoczyli ostrą walkę z rebeliantami, byli w ogniowej zasadzce. Wtedy zginął starszy szeregowy Piotr Marciniak.

W miniony piątek zginęło kolejnych dwóch naszych żołnierzy. Mina wybuchła na słynnej drodze nr 1 - Kabul-Kandahar. Żołnierze wracali z patrolu do wozu typu MRAP i wtedy doszło do eksplozji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.