Facebook Google+ Twitter

Bogdan Korczowski "Traversée du désert"

"Traversée du désert" to dosłowne wędrówki po pustyni przeniesione na płótno, jako oniryczny i metafizyczny koncept malarski.

Bogdan Korczowski W Krakowie w Galerii Floriańska 22 gościła wystawa "Traversée du désert" Bogdana Korczowskiego – absolwenta krakowskiej Akademi Sztuk Pięknych w pracowni prof. Włodzimierza Kunza oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (Beaux-Arts Paris)
w pracowni Abrahama Hadada. Artysta mieszka i pracuje w Paryżu,
a swoje prace wystawia w Europie i USA.

Bogdan Korczowski Kwietniowa wystawa, dotycząca podróżowania po pustyni, to forma artystycznego zmierzenia się Bogdana Korczowskiego z jego licznymi podróżami po Saharze. Wraz z nim możemy przewędrować liczne piaszczyste areały, zanurzyć się (i to dosłownie, gdyż Korczowski „pozwala” dotykać prac) w dziedzictwie kulturowym pustyni.
Owo dziedzictwo to przede wszystkim – jak mówi malarz- : Droga Mojżesza na górę Synaj, 40 letnia, wędrówka przez pustynie i dotarcie do ziemi obiecanej, motyw wędrówki ze Starego Testamentu – wędrówki pełnej przeszkód, niebezpieczeństw, przeciwności… tak jak to bywa w życiu nas każdego… aż dojdziemy do « celu » do « ziemi obiecanej ».

Bogdan Korczowski Przedstawione na krakowskiej wystawie kolaże malarskie, zawierają wkomponowany w nie autentyczny piasek saharyjski. Takie właśnie osobiste przejście przez pustynię - symboliczne i realne – przemieszenie się w głąb niezbadanych połaci – przestrzeni oraz ducha, zdaje się przekazywać malarstwo Bogdana Korczowskeigo.
Tę drogę każdy – nie tylko artysta – musi przebyć samotnie. Nagrodą zaś, stanie się ziemia obiecana - czymkolwiek ona jest.

W przypadku osobowości twórczej, kreatora sztuki – jak twierdzi Korczowski - jest on zawsze sam na sam wobec swojego dzieła.
Jednak pustynne drogi zaprowadzą nas najprawdopodobniej do początku, gdzie władza tkwi w tym, kim jesteśmy, skąd pochodzimy- to nas definiuje i rzuca cień na naszą ekspresje twórczą czy zwyczajnie życiową energię.

Bogdan Korczowski Stworzone pomiędzy abstrakcją a symbolizmem prace Korczowskiego przyciągają fakturą i kolorami nieodmiennie kojarzącymi się, ale także przypisanymi do natury pustyń Afryki Północnej, do jej kultury i symboliki nomadyjskiej.

Więcej o wystawie na : http://www.korczowski.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.