Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

115 miejsce

Bogdan Trojanek: "Cygan się z pieśnią rodzi i z pieśnią umiera"

Bogdan Trojanek to romski piosenkarz, autor tekstów, muzyki, prezes Królewskiej Fundacji Romów. Zapraszam do przeczytania wywiadu z liderem i założycielem zespołu Terne Roma. W rozmowie poruszyliśmy m.in. temat problemów Romów w Polsce.

Adam Sęczkowski: Na Pana stronie internetowej znalazłem informacje, że początki Pańskiego dzieciństwa związane były z babcią Heleną, której jedynym źródłem utrzymania były wróżby. Czy Pan także posiadł taką wiedzę tajemną?
Bogdan Trojanek: Magię kart, przepowiadania przyszłości i miłości posiadały tylko cygańskie wróżki – nie wszystkie miały do tego talent. Taką magię posiadała moja babcia. Mężczyźni Romscy nawet nie mogą wróżyć.
Bogdan Trojanek / Fot. mat. artysty
Od najmłodszych lat razem ze swoim rodzeństwem poznał Pan, co to znaczy praca. Jednego dnia kopaliście ziemniaki na polach PGR-u, a innego zbieraliście rozsypany węgiel na torach kolejowych. Co sprawiło, że zaczął Pan śpiewać?
- Cygan się z pieśnią rodzi i z pieśnią umiera. Praca, którą wykonywaliśmy to nic innego jak sposób na to by nie chodzić głodnym spać. Bardzo często, czy na polu czy w innym miejscu gdzie pracowaliśmy śpiewaliśmy przepiękne taborowe piosenki, które szlifowały nasze struny głosowe. Tam powstawały dwu i trzy głosy śpiewane razem z rodzeństwem. Niejednokrotnie słyszeliśmy od ludzi przechodnich: „Pięknie śpiewacie Cyganiaki”. Wtedy nie byłem świadom, że mogę głosem zarabiać na życie.

Twierdzi Pan, że najlepiej się Pan czuje w byciu artystą i człowiekiem, który niesie pomoc. Skąd zatem pomysł, żeby zająć się polityką?
- Politykiem się bywa, artystą się jest. Sytuacja i zaufanie króla Romów i wielu z Romskiej starszyzny do mojej osoby sprawiły i nakazały mi żebym to właśnie ja reprezentował Romów w Komisji Wspólnej. Cyganie, którzy wcześniej byli członkami rządkowej komisji nie zdali egzaminu, działając na szkodę naszego prawa Romanipen. Więc za parę lat mogę nie być już członkiem rządowej komisji – artystą pozostanę do samej śmierci.

Czy na początku Pana kariery politycznej było trudno przekonać ówczesne władze, że nie jest Pan tylko artystą lecz człowiekiem zainteresowanym problematyką Romów, z którym można prowadzić dialog?
- Czułem to, że bardziej chcieli śpiewającego Bogdana, niż mówiącego o postulatach i problemach Romów. Z niedowierzaniem przyglądali się mojej pracy. Pytali: "jak śpiewający artysta może znać się na polityce?". Ja się nie znam na polityce, ja czuję problemy, z którymi się borykają moi bracia. To co czuję i myślę opisuje własnymi słowami, nie tak jak oni chcieliby to usłyszeć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Słownik języka polskiego PWN:

cyganić pot. «oszukiwać»
https://sjp.pwn.pl/sjp/cyganic;2553940.html

tradycja «ogół obyczajów, norm, poglądów, zachowań itp. właściwych jakiejś grupie społecznej, przekazywanych z pokolenia na pokolenie; też: ciągłość tych obyczajów, norm, poglądów lub zachowań»
https://sjp.pwn.pl/sjp/tradycja;2578426

Z dwóch powyższych wynika, że znaczenie słowa "cyganić" jest częścią tradycji Polaków
( poglądów przekazywanych z pokolenia na pokolenie)

Inaczej mówiąc, tak zwany "stereotyp" jest częścią tradycji.
Zatem tradycja ma swoje plusy i minusy. Powinna być ostrożnie rewidowana i zmieniana w czasie, nie wylewając przy tym dziecka z kąpielą.
To dotyczy wszystkich tradycji, Romów również.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy wywiad... dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaka szkoda, że nieodżałowana Jolanta Maria Budniak nie przeczyta tej świetnej rozmowy. Jola pisała na W24 wielokrotnie o Romach i ich kulturze i muzykalności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.