Facebook Google+ Twitter

Bogdan Węgrzynek i Polska Społeczność w Stanach Zjednoczonych

Bogdan Węgrzynek został zaproszony do siedziby dublińskiego Stowarzyszenia Irlandzko - Polskiego (IPS), gdzie omówił historię i sytuację polskiej mniejszości w Stanach Zjednoczonych.

Zespół "Swan" / Fot. Fot.Tomasz BereskaW niedzielę 21 marca 2010, Dom Polski ugościł Bogdana Węgrzynka, prezydenta Polish American Youth, amerykańskiego stowarzyszenia studentów, które zrzesza w swoich szerach około 16 000 członków. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Wiecznych Studentów i organizatorem Juwenaliowy w Wietrznym Mieście. Jest autorem i koordynatorem rożnych kulturalnych wydarzeń zarówno w USA jak i Irlandii. Wśród najważniejszych należy wymienić Biały Marsz w Chicago w 2005, zorganizowany ku pamięci Jana Pawła II i związany z nim film pt. "Nie Lękajcie się", który zasilił Fundację Kardynała Dziwisza pod tym samym tytułem. Węgrzynek był pomysłodawcą uroczystych obchodów 25-lecia Solidarności w Chicago, które odbyły się pod patronatem Prezydenta RP i Stanów Zjednoczonych.

Działa również charytatywnie. Zarówno w Stanach jak i Irlandii współorganizował Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wspólnie z Pawłem Skórskim, dziennikarzem radiowym Radio RELAX, zainicjował akcję „Serce przy Sercu”, która niosła pomoc Joannie Dajnowiec i która w ciągu czterech miesięcy zgromadziła ponad 200 000 dolarów.

Węgrzynek promuje także kulturę polską zagranicą. Swoja opiekę i patronat roztacza nad ludźmi utalentowanymi w rożnych dziedzinach. Aktualnie pod jego skrzydłami można odnaleźć fotografa Kamę Trojak - Ambasadora Kultury Polskiej oraz Alexandrę Pacułę - nowojorska malarkę. Do tego grona należy Leonard Szczur, polski rzeźbiarz na stałe mieszkający w Chicago, którego prace goszczą w domach takich osobistości jak Lech Walesa, prezydent Lech Kaczyński, papież Benedykt XVI czy burmistrz Chicago Richard Daley.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.