Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bogdan Węgrzynek i Polska Społeczność w Stanach Zjednoczonych

Anna Pospieszynska
Anna Pospieszynska
Zespół "Swan"
Zespół "Swan" Fot.Tomasz Bereska
Bogdan Węgrzynek został zaproszony do siedziby dublińskiego Stowarzyszenia Irlandzko - Polskiego (IPS), gdzie omówił historię i sytuację polskiej mniejszości w Stanach Zjednoczonych.

W niedzielę 21 marca 2010, Dom Polski ugościł Bogdana Węgrzynka, prezydenta Polish American Youth, amerykańskiego stowarzyszenia studentów, które zrzesza w swoich szerach około 16 000 członków. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Wiecznych Studentów i organizatorem Juwenaliowy w Wietrznym Mieście. Jest autorem i koordynatorem rożnych kulturalnych wydarzeń zarówno w USA jak i Irlandii. Wśród najważniejszych należy wymienić Biały Marsz w Chicago w 2005, zorganizowany ku pamięci Jana Pawła II i związany z nim film pt. "Nie Lękajcie się", który zasilił Fundację Kardynała Dziwisza pod tym samym tytułem. Węgrzynek był pomysłodawcą uroczystych obchodów 25-lecia Solidarności w Chicago, które odbyły się pod patronatem Prezydenta RP i Stanów Zjednoczonych.

Działa również charytatywnie. Zarówno w Stanach jak i Irlandii współorganizował Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wspólnie z Pawłem Skórskim, dziennikarzem radiowym Radio RELAX, zainicjował akcję „Serce przy Sercu”, która niosła pomoc Joannie Dajnowiec i która w ciągu czterech miesięcy zgromadziła ponad 200 000 dolarów.

Węgrzynek promuje także kulturę polską zagranicą. Swoja opiekę i patronat roztacza nad ludźmi utalentowanymi w rożnych dziedzinach. Aktualnie pod jego skrzydłami można odnaleźć fotografa Kamę Trojak - Ambasadora Kultury Polskiej oraz Alexandrę Pacułę - nowojorska malarkę. Do tego grona należy Leonard Szczur, polski rzeźbiarz na stałe mieszkający w Chicago, którego prace goszczą w domach takich osobistości jak Lech Walesa, prezydent Lech Kaczyński, papież Benedykt XVI czy burmistrz Chicago Richard Daley.

Spotkanie rozpoczęło się występem Adama Labędzkiego i Krystiana Szmula, członków latynoamerykańskiego zespołu „Swan”, który oczarował widownię swoim kunsztem gitarowym. Tego dnia odbyło się uroczyste uhonorowanie zwycięzców konkursu "Irlandia Oczami Dzieci", w którym brali udział podopieczni ze szkoły polskiej w Blackrock i Navan. Wśród nagród znalazły się rodzinne bilety do Wax Museum Plus w Dublinie, które wręczyła sama menedżerka owej instytucji, Lisa Jameson. Prace młodych artystów podziwiała także Kama Trojak, Ambasador Kultury Polskiej, która przyjechała do Dublina na zaproszenie IPS. Zgromadzeni uczestnicy wykładu mogli oglądać wystawę jej najnowszych prac, które zdobiły salę główna Domu Polskiego.

Niedzielny wykład nosił tytuł "Polska Społeczność w Stanach Zjednoczonych: Siła i Bezsilność". Została omówiona historia początków Polonii amerykańskiej, związana z osadą Jamestown, jak i kolejne fale emigracyjne. Węgrzynek opisał istniejące organizacje i związki polonijne podkreślając ich słabości jak i drzemiący potencjał. Podkreślił, że Polaków osłabiają wewnętrzne konflikty i nieporozumienia, co pozbawia ich możliwości wpływania na bieżącą sytuację ekonomiczno-społeczną. Ostro potępił dublińskie koła polonijne, w których grupy związkowe nie potrafią się zjednoczyć dla wspólnego dobra. "Siła tkwi w jedności" - powiedział Węgrzynek - "Musimy umieć stanąć ramie w ramię, by pokazać innym, ze potrafimy tworzyć wielkie rzeczy. Tak powinni o nas myśleć."- Dodaje. Chciałby, aby stara Polonia stała się otwarta dla osób młodych i ambitnych, które wniosą nowe pomysły i energie. "Musimy umieć się promować. Aby to zrobić, powinno się docierać do ludzi każdej grupy wiekowej i upodobań. Istniejące stowarzyszenia muszą przyciągać nowych członków. Tylko tak przetrwają" - podkreśla Węgrzynek.

Wykład był tłumaczony przez Annę Pospieszynską na język angielski, by zagwarantować irlandzkim członkom czynny udział w rozmowie. Na miejscu był również Polski Kurier, jedna z najważniejszych gazet Polonii dublińskiej. Jej redaktor, Tomasz Wybranowski, otrzymał dyplom Polish American Youth za promowanie kultury polskiej w Irlandii. Dodatkową atrakcją były cukiernicze specjały przygotowane przez Party Cake, znaną cukiernię prowadzoną przez Michała i Agnieszkę Maroszek, o której pisał m.in. magazyn "The Dubliner".

Autorzy: Grazyna Cich i Anna Pospieszynska

www.infotuba.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto