Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3748 miejsce

Bogdan Zakrzewski nie żyje. Profesor zmarł w wieku 95 lat

23 października zmarł we Wrocławiu profesor Bogdan Zakrzewski, wybitny znawca literatury romantycznej i fredrolog. Miał 95 lat.

Bogdan Zakrzewski urodził się w 1916 roku w Poznaniu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, był asystentem profesora Romana Pollaka. W latach 50. został wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1969-1971 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. Od 1992 roku należał do Polskiej Akademii Umiejętności.

Profesor Zakrzewski specjalizował się w literaturze polskiego romantyzmu, opracowywał pieśni patriotyczne i rewolucyjne, zajmował się folklorem i literaturą śląską. Jego prace to m.in.: "Mickiewicz w Wielkopolsce" (1949), "Tematy śląskie" (1973), "Fredro z paradyzu" (1976), "Sztandar i krew" (1982), "Hajże na Soplicę" (1990), "Natus est" Pan Tadeusz (2001). W latach 1960-1998 był redaktorem naczelnym "Pamiętnika Literackiego".

Profesor Zakrzewski zasłynął jako badacz twórczości Aleksandra Fredry.
W 1970 roku przywiózł do Wrocławia z rodzinnego majątku Fredry (Rudki, obecnie na Ukrainie) relikwię, jaką jest zabalsamowany palec hrabiego. Cząstka ta została umieszczona w ozdobnym pudełeczku, wmurowanym w ścianę kościoła św. Maurycego.

Liczne podróże, spotkania, pracę naukową i publicystyczną profesora przerwała dopiero nieuleczalna choroba, która ostatecznie przykuła go do łóżka. U progu XXI wieku wykładowców akademickich z tej generacji, która w pierwszych powojennych dziesięcioleciach tworzyła polski uniwersytet w naszym mieście, było już niewielu. Teraz, wraz ze śmiercią profesora Bogdana Zakrzewskiego skończyła się dla wrocławskich polonistów pewna epoka.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.