Facebook Google+ Twitter

Bogdan Zdrojewski odznaczony. Zasłużył się dla stosunków polsko-niemieckich

Orderem Zasługi Wolnego Kraju Saksonii za zasługi dla polsko-niemieckich stosunków, odznaczył Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego (PO), premier tego niemieckiego landu, Stanislaw Tillich (CDU), w ambasadzie Niemiec w Warszawie.

Stanislaw Tillich (po lewej) i Bogdan Zdrojewski (po prawej) / Fot. Łukasz GałkowskiWedług niemieckiego polityka, Bogdan Zdrojewski zasłużył się dla stosunków niemiecko-polskich zarówno jako Minister Kultury, jak i piastując funkcję prezydenta Wrocławia w latach 1990-2001. Przyczynił on się wtedy w istotnym stopniu do ponownego ożywienia współpracy między Saksonią a Dolnym Śląskiem. Natomiast jako Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego polityk PO, współpracując ze swoim niemieckim odpowiednikiem, angażował się na rzecz intensyfikacji współpracy w dziedzinie kultury, opracowania i zachowania wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Order jest przyznawany wybitnym osobowościom od 20 lat, za niezwykłe zasługi dla rozwoju Wolnego Kraju Saksonii oraz dla dobrosąsiedzkich stosunków. - Parlament i rząd Saksonii postanowili wtedy, aby ograniczyć liczbę osób, którym przyznawany jest order, do 500 - podkreślił Stanislaw Tillich. Niemiecki polityk z łużyckimi korzeniami zaznaczył zasługi Bogdana Zdrojewskiego dla ożywienia partnerstwa między Wrocławiem a Dreznem, określił go także jako osobę, która pchała naprzód podpisanie umowy dobrosąsiedzkiej między Saksonią a Dolnym Śląskiem. Tillich ocenił także pozytywnie różne skierowane do Niemców gesty Zdrojewskiego, jako prezydenta miasta Wrocławia, takie jak ustawienie 20 popiersi znanych Wrocławian w Sali Mieszczańskiej w ratuszu.

- Uczniowie zwiedzający salę mogą zobaczyć, że zarówno Polacy, jak i Niemcy tworzyli bogactwo kulturowe Dolnego Śląska, ale też, że podstawą tego bogactwa jest tolerancja i otwartość na świat - powiedział Tillich. Określił on Zdrojewskiego, jako budowniczego mostów, nawiązując do bilateralnego projektu Parku Mużańskiego, który znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO - Poznałem Pana jako polityka, który walczył o realizację tego przedsięwzięcia i zawsze wspierał ten projekt, jako godny dalszego rozwoju.Most w parku mużakowskim / Fot. Frank Vincentz/CC BY-SA 3.0

Bogdan Zdrojewski potwierdził wzmożoną działalność na płaszczyźnie kultury między krajami w ostatnich latach. - Chcę podkreślić, że nigdy nie mieliśmy tak dobrych stosunków na najwyższym szczeblu, przede wszystkim kultury, ale także innych dziedzin, jak obecnie - powiedział polityk. Ważne wystawy w Berlinie, Rok Chopinowski w Dreźnie, Berlinie i Monachium, przedsięwzięcia muzyczne i inne projekty są tego znakiem. Podczas rozmów poprzedzających przyznanie orderu zostały omówione już następne plany działań. - Zadeklarowałem jeszcze większe zaangażowanie w projekt parku Mużańskiego, także w jego promocję - wyjaśnił Bogdan Zdrojewski W24.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Bardzo słusznie - niech się biorą za robotę prezydenci miast na "ścianie wschodniej" i na południu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma co pakować polityki, ale mamy 7 sąsiadów i trzeba z nimi wszystkimi prowadzić ożywiony dialog kulturowy. Ba, nawet większy, bo z kresami łączy nas jednak więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że mamy wymianę kulturalną z sąsiadami, bo to zawsze wpływa korzystnie na społeczeństwo i nie ma co do tego od razu pakować polityki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zacny
  • zacny
  • 02.10.2012 21:18

Bardzo zacny Zdrojewski - zresztą jak cała Platforma; też jest bardzo zacna - nic tylko płakać!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 02.10.2012 21:11

Bogdan Zdrojewski to bardzo zacny człowiek i minister . Gratulacje :) To promocja Polski w świecie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek W
  • Marek W
  • 02.10.2012 20:00

Rosjanie zresztą też się o nas strasznie martwią - szczególnie o Tuska ,że może zostać niedługo wytaczkowany! Putin się strasznie martwi o Polskę!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 02.10.2012 19:21

@ panie Damianie , gdyby pan bliżej się przyjrzał kulturze na wszystkich wymiarach [ dla mnie najważniejsze odzyskiwanie dzieł sztuki ] nie pisał by pan bzdur .To co pan pisze śmieszy i świadczy o ignorancji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 02.10.2012 19:10

Zdrojewski - kolejny odznaczony przez Niemców ,za dobrą robotę ,ale dla Niemiec ..... a mnie to cholernie martwi!!!

Niemcy już proponują .... oczywiście dla naszego dobra, kto powinien być następnym premierem ,tak się skurczybyki o nas martwią - a mnie to martwi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda tylko, że polska kultura leży i spada coraz niżej. Ale dla propagandy sukcesu wspaniała wiadomość :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie wieści cieszą :). 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.