Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14182 miejsce

"Bogowie". Film o Relidze i pierwszych polskich przeszczepach serca

Obraz "Bogowie" opowiada historię pierwszych polskich przeszczepów serca w klinice w Zabrzu. W roli Zbigniewa Religi wystąpi Tomasz Kot. Premiera filmu 10 października.

 / Fot. plakat filmu15 sierpnia 1985 w ośrodku kardiochirurgii w Zabrzu odbyła się pierwsza operacja. Kilka miesięcy później, 5 listopada 1984 roku, profesor Zbigniew Religa dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca. Film „Bogowie” opowiada historię tych wydarzeń.

Zbigniew Religa był człowiekiem o wielkim talencie i niezwykłej odwadze. Kiedy objął kierownictwo nad kliniką kardiochirurgii, miejsce to było jedynie placem budowy. Religa stanął przed ogromnym zadaniem - trzeba było nie tylko zdobyć fundusze na budowę sal operacyjnych czy przeszkolić pielęgniarki i lekarzy, ale również, co może się dziś wydawać nieprawdopodobne, nauczyć się rozmawiać z pacjentami, których większość posługiwała się wyłącznie śląską gwarą.
 / Fot. mat. prasowe
A jednak się udało. Pierwszy zabieg w nowej klinice odbył się 15 sierpnia 1984 roku. Operacja zakończyła się sukcesem, chociaż nie obyło się bez trudności – zepsuła się aparatura z tlenem oraz kolejne instalacje podtrzymujące pacjenta przy życiu.

Film "Bogowie", który wejdzie na ekrany kin 10 października opowiada historię wydarzeń w zabrzańskiej klinice. W rolę Zbigniewa Religi wcielił się Tomasz Kot. W filmie zobaczymy także plejadę najwybitniejszych polskich aktorek i aktorów. Role najbliższych współpracowników prof. Religi zagrał Piotr Głowacki i Szymon Piotr Warszawski. Poza nimi na ekranie zobaczymy m.in. Jana Englerta, Zbigniewa Zamachowskiego, Magdalenę Czerwińską, Kingę Preis, Sonię Bohosiewicz, Rafała Zawieruchę.
 / Fot. mat. prasowe
Za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński Jr., autor obrazów do takich filmów jak „Drogówka”, „Róża” i „Układ zamknięty”.

Informacje na temat filmu można znaleźć na Facebooku

Film wejdzie na ekrany polskich kin już 10 października. Wcześniej widzowie będą mogli obejrzeć go podczas Konkursu Głównego na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

„BOGOWIE“
Premiera: 10 października 2014 r.
Reżyseria: Łukasz Palkowski
Scenariusz: Krzysztof Rak
Obsada: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki, Szymon Piotr Warszawski,
Rafał Zawierucha, Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz, Marian Opania, Jan Englert,
Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński, Damian Damięcki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.