Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22573 miejsce

Bogusław Kaczyński nie żyje. Zmarł w wieku 73 lat

Bogusław Kaczyński nie żyje. Zmarł w wieku 73 lat. Był wybitnym dziennikarzem i krytykiem muzycznym i konferansjerem. Przez wiele lat był propagatorem muzyki klasycznej i autorem popularnych programów w Telewizji Polskiej.

 / Fot. By Sławek (Kaczyński Bogusław) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommonsO śmierci Bogusława Kaczyńskiego poinformował doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Tadeusz Deszkiewicz.

"Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się" - napisał na Facebooku Deszkiewicz.

Bogusław Kaczyński wielokrotnie pojawiał się w programach rozrywkowych i edukacyjnych w TVP. Zasłynął jako popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej. Był autorem kilkudziesięciu książek poświęconych muzyce i muzykom. Najsłynniejsza to biografia Jana Kiepury. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą m.in.: Konkurs Chopinowski, Konkurs im. Henryka Wieniawskiego, koncerty Pavarottiego, Placido Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Konkursy Piosenki Eurowizji.
Bogusław Kaczyński 17.02.2013r. Przystanek Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Atlas Arenie w Łodzi / Fot. Adam Sęczkowski
Bogusław Kaczyński wielokrotnie został uhonorowany tytułami i medalami, m.in. Złotym Medalem Zasłużonego Kulturze Gloria Artis, Orderem Uśmiechu, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, ale także honorowym obywatelstwem m.in. Krynicy, Łańcuta czy Białej Podlaskiej.

Bogusław Kaczyński chorował od dawna. W 2007 r. doznał pierwszego udaru mózgu, po którym nie wrócił do pełni zdrowia. Jego skutkiem była częściowa utrata zdolności mówienia oraz paraliż prawej strony ciała. Po intensywnej rehabilitacji większość dolegliwości ustąpiła. Niedawno stan zdrowia Bogusława Kaczyńskiego się pogorszył. W połowie stycznia znany krytyk muzyczny doznał drugiego udaru.

W plebiscycie "Polityki", który nazwano "Koniec wieku" został zaliczony do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł "Gwiazda Telewizji Polskiej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pamiętam, Pana Bogusława gdy zaczynał niejako " terminować" u pana Waldorffa. Byłam uczennicą i marzyłam o dziennikarstwie, podziwiałam niesamowity zasób wiedzy i błyskotliwą inteligencję młodego wówczas dziennikarza, bo erudycja Waldorffa , Pana z laseczką ze srebrnym uchwytem, nie dziwiła nikogo.
Panie Bogusławie RIP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żal Człowieka...Patrioty...Wielkiego Polaka.... .....nie tak dawno słuchałam go w Krakowie...
Bogusław Kaczyński do atakującej PiS Ewy Kopacz: "Proszę nie straszyć, bo my się Pani słów nie boimy"
.............................
Nie słyszałem na kuli ziemskiej, aby ustępujący premier mógł tak zwymyślać nową władzę
— napisał na swoim profilu na Facebooku Bogusław Kaczyński.
Znany krytyk muzyczny i popularyzator muzyki poważnej przyznał, że jest zadowolony z wyniku wyborów parlamentarnych.
Drodzy Przyjaciele. Jestem znów niezwykle uradowany z powodu bezwzględnego zwycięstwa PiS-u, partii opozycyjnej, która była przez osiem lat na każdym kroku szykanowana i ośmieszana przez rządzących. Serdecznie gratuluję Pani Premier Beacie Szydło, wszystkim ministrom i oczywiście Panu Prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu, wielkiemu strategowi, wizjonerowi i wielkiemu mężowi stanu. Cieszę się, że do końca nie dał się sprowokować byłej Premier Kopacz i ludziom tak gwałtownie tracącym bezwzględną władzę
— rozpoczął swój wpis.
Bogusław Kaczyński odniósł się bezpośrednio do słów Ewy Kopacz, która zarzucała prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że jest niesamodzielny, a także jej do ataków pod adresem rządu PiS.
Do historii światowego parlamentaryzmu przeszły już słowa odchodzącej Premier, która ośmieliła się nazwać Prezydenta RP człowiekiem sterowanym przez pilota z tylnego siedzenia. W histerycznym uniesieniu krzyczała na nowy rząd i Premiera zanim zaczęli urzędować i zagroziła bezwzględną walką oraz wygłosiła monolog na miarę Kasandry.. Proszę nie straszyć, bo my się Pani słów nie boimy
— zaznaczył.
Na koniec zaapelował o „troskliwą opiekę nad więdnącą kulturą polską”.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To smutna wiadomość, wielka strata dla polskiej kultury. Bardzo go lubiłam, jego audycje, felietony i moderację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wielka strata dla kultury polskiej. Miałem to szczęście, że kilkakrotnie w moim rodzinnym Busku - Zdroju słuchałem Jego opowieści. A raz nawet udało mi się (już w Ostrowcu Św.) zrobić wywiad z tym wybitnym znawcą muzyki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.