Facebook Google+ Twitter

Bogusław Linda zagra Władysława Strzemińskiego w najnowszym filmie Andrzeja Wajdy

Bogusław Linda zagra w najnowszym filmie Andrzeja Wajdy pt. "Powidoki". Film traktować będzie o wybitnym artyście Władysławie Strzemińskim. Film wejdzie do kin w 2016 roku - roku 90. urodzin Andrzeja Wajdy.

 / Fot. Anna Włoch/Akson Studio (aip)23 października mają się rozpocząć łódzkie zdjęcia do nowej produkcji w reżyserii Andrzeja Wajdy - „Powidoki”. Filmowcy - pracując w różnych lokalizacjach miasta, m.in. Muzeum Sztuki - spędzą w Łodzi dziewięć dni.

Najnowszy film Andrzeja Wajdy opowie o wybitnym polskim malarzu i teoretyku sztuki, Władysławie Strzemińskim, który urodził się 21 listopada 1893 roku w Mińsku, zmarł zaś 26 grudnia 1952 roku w Łodzi. To twórca unizmu i podwalin nowoczesnej sztuki, współtwórca grupy artystycznej a.r., której kolekcja zapoczątkowała łódzkie Muzeum Sztuki. Artysta w Łodzi zamieszkał w roku 1931, z żoną Katarzyną Kobro.

Był inwalidą - podczas I wojny światowej stracił rękę, nogę i wzrok w prawym oku. W swojej twórczości zajmował się m.in. analizą mechanizmu postrzegania, w tym zjawiskiem powidoku, czyli obrazu wewnętrznego, powstającego na siatkówce oka po chwili patrzenia na przedmiot odbijający światło albo na samo źródło światła. Stąd tytuł filmu. Strzemiński był wizjonerem i autorem wyprzedzającym swoje czasy. Jego bogate doświadczenie życiowe i nietuzinkowa osobowość fascynowały reżysera od dawna.

Umierał w biedzie, porzucony przez żonę i wyrzucony z pracy. „Będzie to portret człowieka niezłomnego, pewnego drogi, po której kroczy. Przez całe życie oddanego sztuce nie dla wszystkich” - mówi o bohaterze filmu Andrzej Wajda. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara, urodzony w Łodzi absolwent „filmówki” Paweł Edelman (ma na koncie m.in. filmy: „Pianista”, „Autor widmo”, „Katyń”, „Pokłosie”). Za scenografię odpowiada absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych Marek Warszewski („80 milionów”, „Miasto 44”, „Karbala”), a kostiumy przygotowuje Katarzyna Lewińska („Dom zły”, „W ciemności”, „Body/Ciało”).

W roli głównej widzowie zobaczą Bogusława Lindę, aktora, który już kilka razy pracował z Andrzejem Wajdą. Towarzyszyć mu będą m.in.: Zofia Wichłacz, Bogusława Zamachowska, Krzysztof Pieczyński, Szymon Bobrowski, Mariusz Bonaszewski, Aleksandra Justa i Maria Semotiuk (nagrodzona w tym roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni). Producentem jest Michał Kwieciński Akson Studio.

O projekcie reżyser rozmawiał z prezydent Łodzi już na początku 2014 roku. „Czas, by wrócić do Łodzi i znów realizować film w tym mieście” - mówił wtedy Andrzej Wajda, który w 1949 roku podjął studia w łódzkiej Szkole Filmowej, a po latach kręcił tutaj głośną „Ziemię obiecaną”. Film „Powidoki” wejdzie do kin w 2016 roku - roku 90. urodzin Andrzeja Wajdy.

Dariusz Pawłowski (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Długowieczni aktorzy? Czytaj w http://www.ofilmie.pl/varia/dlugowieczni_cass.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej Wajda tym samym jako 89 latek pobił rekord japońskiego reżysera Akiro Kurosawy ktory był czynnym reżyserem w wieku 88 lat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.