Facebook Google+ Twitter

Bohater czy przestępca?

"Kresy Wschodnie to dla Polaków nie tylko miejsce na mapie, ale również niezwykle ważny element naszej świadomości, istotna część polskiej tożsamości zbiorowej" - Katarzyna Hall, minister edukacji.

Rudki, miejscowość na Ukrainie. Gabloty poświęcone S. Banderze, upamiętniające bohaterstwo ukraińskiego nacjonalisty. sierpień 2009 rok. / Fot. M. WieczorekW dalszej i bliższej przeszłości stosunki polsko- ukraińskie naznaczone były wieloma problemami, spowodowanymi przede wszystkim przez różnice interesów i dążeń obu narodów. Historia nieodległa, ta najnowsza jest trudna, nie można o niej jednak zapomnieć, nie można się od niej odwrócić.

Polityka ucieczki, stosowana przez kolejne nasze rządy spowodowała, że mamy problemy z sąsiadami, nie tylko z Niemcami czy Rosją, ale również z Ukrainą. Problemami polsko-ukraińskimi nikt się specjalnie nie zajmował. Dla poprawności politycznej?

Przez pięćdziesiąt lat historia stosunków polsko-ukraińskich nie znalazła miejsca w podręcznikach historii, w polskich programach nauczania. Dzisiaj będzie to trudna dyskusja. Ale będzie możliwa tylko wówczas, kiedy historycy i politycy nie zamienią się rolami.

Trudne i niejednoznaczne wydarzenia[b]

W II poł. XX stulecia stosunki polsko-ukraińskie były zdeterminowane II wojną światową.
Wkraczającą na Ukrainę w 1939 roku, Armię Radziecką, owacyjnie witały społeczności ukraińskie i żydowskie. Dla Polaków rozpoczął się okres walk o przetrwanie. Postrachem dla nich stała się samozwańcza ukraińska policja, do której gremialnie wstępowali skrajni nacjonaliści, którym w późniejszym okresie Niemcy przekazali praktycznie całą władzę aż do 1944 roku, do ponownego zajęcia Kresów przez Rosjan. Armia Czerwona dopuszczała się też licznych zbrodni na ludności cywilnej, jak i na polskich jeńcach wojennych.

Kiedy w czerwcu 1941 roku Niemcy rozpoczęli wojnę z sowietami, dla Kresów Wschodnich oznaczało to przejście pod władzę nowego okupanta. Zaborcy postanowili zwalczać wszelkie przejawy polskich dążeń niepodległościowych i zniszczyć polska kulturę. W tym masowym ludobójstwie wspierali ich miejscowi ukraińscy nacjonaliści. Nacjonaliści z wielkim entuzjazmem przyjęli wybuch wojny i z nadzieją przyjęli Niemców, traktując ich jako wyzwolicieli. Polacy liczyli na rychły koniec wojny. Nic jednak w ich położeniu się nie zmieniło, ginęli z rąk niemieckiego okupanta i ukraińskiego nacjonalisty.

W czasie okupacji hitlerowskiej na Kresach, niemal doszczętnie wymordowano Żydów, a potem nienawiść skupiono na ludności polskiej. Eksterminacja Polaków rozpoczęła się 4 lipca 1941 roku, kiedy to aresztowano przedstawicieli polskiej inteligencji, a następnie ich rozstrzelano. Byli wśród nich profesorowie lwowskich uczelni i członkowie ich rodzin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Przeglądając zaległą prasę natknęłam się na notkę informującą w jaki sposób Rada Obwodowa Iwano-Frankowska( to są okolice Stanisławowa) przygotowuje się do nader uroczystych obchodów 102 rocznicy urodzin S. Bandery. ( 1 stycznia) Władze tego obwodu zapowiedziały wiec z udziałem dzieci ze wsi w której ur. się ich "bohater". W szkołach mają odbyć się specjalne lekcje i wykłady poświęcone jego życiu i działalności.Odbędzie się też cykl spotkań z byłymi "banderowcami". Bandera wraca do łask i na piedestał. A do czego wracają współcześni Ukraińcy? Czy znajdziemy odpowiedź na pyt: kim jest: bohaterem czy przestępcą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Smutne to fakty. Zwłaszcza ten "W czasie okupacji hitlerowskiej na Kresach, niemal doszczętnie wymordowano Żydów..."
Będąc ostatnio w Białymstoku coś z tej historii widziałem... Wg jednych źródeł ok. 1000, wg innych 2000 w jednym miejscu... :( Ale nie tylko ten fakt jest pamiętany.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo,ciekawy, artykuł aż można poczytać miło daje 5

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2010 21:50

Przepraszam za afront ze zmianą imienia :) Pisząc komentarz zatraciłem się nad rozmyślaniem o historii i ups... Zmieniłem Pani imię, jeszcze raz najmocniej przepraszam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klaudia dziękuję. Panie Antoni jest pan tak jak ja niepoprawnym patriotą, Tylko panie Antoni ten gatunek powoli ginie. Jedna z moich znajomych, szwajcarska dziennikarka, powiedziała mi , że lubimy być pucybutami. Byłam wściekła na nią. Teraz przyznaję jej rację. Bo to prawda. Dzisiaj szlag mnie trafiał jak słuchałam TVN i ich chorobliwą euforie na temat listu prezydenta w sprawie Sikorskiego. Natomiast nikogo nie interesuje list Łukaszenki, nikogo nie interesuje co robią tam z Polakami, co dzieje się na Ukrainie, co dzieje się z naszymi dziećmi w Niemczech. Najważniejsze dokopać Kaczyńskim . To jest chore.
A na marginesie , panie Antoni , mam na imię Magda. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2010 16:55

Stanowczo potępiam ludobójstwo popełnione przez UPA, nic tego ludobójstwa nie usprawiedliwia. Sądzę, że poprzez wymianę myśli może uda się, że znajdziemy płaszczyznę porozumienia nad tą niezagojoną raną z przeszłości. Czarne owce są, były i będą w każdym narodzie, w ukraińskim i polskim, z uwagi na popełnione zbrodnie przez UPA zasługuje ona w tym zakresie na stanowcze potępienie. W wojnie gloryfikacji bohaterów i pomników, nie będzie zwycięzcy - przegrają wszyscy. Pęd do podkreślania historycznych krzywd zwiększy szanse łajdaków różnej maści na dojście do władzy. Jedynym uczciwym sposobem uwiecznienia pamięci ofiar jest, postawienie wspólnych krzyży na wspólnych mogiłach. I pomodlenie się. Nie tyle za spokój ich dusz; ale za ocalenie nas od naszej słabości, błazeństwa i obłudy......

Pani Małgorzato, jeszcze raz najwyższe słowa uznania, za ten wspaniale napisany artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.02.2010 23:10

Reakcje Polskiego społeczeństwa - link
link naprawdę temat bardzo inspirujący i zawiły niczym meandry Narwi.....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.02.2010 22:59

Pomijając wszelkie aspekty, czy S. Bandera nie miał wystarczającą ilość powodów do takiego nie innego postępowania? To naprawdę temat i tekst wysokich lotów, jak zauważyła Klaudia :) Przemawia przez nas patriotyzm, ale należałoby spojrzeć na to z drugiej strony, absolutnie nie mam zamiaru go bronić, ale.... Wątek historyczny przecież jest najważniejszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Madziu, tekst wysokich lotów ;))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.