Facebook Google+ Twitter

Bohaterzy Armii Czerwonej na ulicach Belgradu?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-26 09:10

Rosyjski ambasador w Belgradzie zaproponował, aby przywrócić dawne nazwy tych ulic w stolicy, które nosiły imiona bohaterów Armii Czerwonej. Według spekulacji może mieć to związek z październikową wizytą rosyjskiego prezydenta w Serbii.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Svetogorska.jpg / Fot. Wikimedia CommonsJak podaje serbski dziennik „Blic”, inicjatywa przywrócenia dawnych nazw tych belgradzkich ulic, które nosiły imiona bohaterów radzieckiej armii pojawiła się przy okazji konferencji poświęconej "pamięci serbskich bohaterów narodowych", która odbyła się w Domu Rosyjskim. Jak podkreślił rosyjski ambasador w Belgradzie, Aleksandr Konuzin, tuż po II wojnie światowej wiele belgradzkich ulic nosiło nazwę bohaterów radzieckiej armii i mimo tego, że nazwy te zostały zmienione, to ludzie często posługują się starym nazewnictwem ulic.. Jako przykład podał ulicę Resavską, która wcześniej nosiła nazwę Zhdanova, byłego generała radzieckiej armii.

Według Petara Đorđevicia, belgradzkiego urzędnika ds. nazewnictwa ulic, pomysł zmiany tuż przed wizytą rosyjskiego prezydenta jest nie do zrealizowania. Według niego cała procedura związana ze zgłoszeniem propozycji nowej nazwy oraz późniejsza jej akceptacja przez odpowiednie organy może trwać do kilku miesięcy.

Zwolenniczką tego pomysłu jest Nada Kolundžiji, szefowa klubu parlamentarnego ZES, która popiera inicjatywę rosyjskiego ambasadora. Według niej ma ona sens, gdyż "faktem jest, że żołnierze Armii Czerwonej wyzwalali Belgrad".

Odmiennego zdania jest poseł partii G 17, Želijko Ivanji, który twierdzi, że ambasadorowie innych krajów nie mają prawa ingerowanie w nazewnictwo ulic w Serbii. "Osobiście uważam, że nazwy ulic w Belgradzie powinny wrócić do tych sprzed II wojny światowej" stiwerdziłł Ivanji.

20 października prezydent Miedwiediew weźmie udział w szczycie strategicznego partnerstwa Rosji i Serbii, który odbędzie się w Belgradzie. Według oświadczenia Kremla, obie strony będą miały znakomitą okazję do omówienia wszystkich kwestii obustronnej współpracy.

Źródła:
http://www.blic.rs/,
http://www.balkaninsight.com/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

pozwolę sobie zauważyć, że słowo "resentyment" oznacza urazę lub żal.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Resentymenty w Rosji Putina to niestety nic nowego.. Skoro w badaniach na największe postacie ubiegłego wieku wciąż w czołówce plasuje się Stalin.. i olbrzymia cześć społeczeństwa uważa tego rzeźnika - żeby daleko nie wymieniać - wywołanie celowego 'wielkiego głodu' na Ukrainie w 1932 roku, w wyniku którego zmarło co najmniej 6!! milionów ludzi.. o dziesiątkach innych zbrodni nie wspominając... więc niestety takie pomysły rosyjskich władz jak ponowne czczenie bohaterów ZSRR już nie dziwią;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.