Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24766 miejsce

Bohdan Smoleń: "A z czego Ty byś zrezygnował, żeby nam pomóc?"

Satyryk i aktor bawił do łez kilka pokoleń Polaków. Do historii przejdzie jego Kabaret TEY, ale również rola listonosza ze "Świata według Kiepskich". Dziś Bohdan Smoleń apeluje o pomoc dla swojej fundacji "Stworzenia Pana Smolenia".

Fundacja "Stworzenia Pana Smolenia" już od 2007 roku działa w podpoznańskim Baranówku organizując zajęcia z hipoterapii dla osób niepełnosprawnych. / Fot. Fundacja Stworzenia Pana SmoleniaBaranówko, gmina Mosina, ok. 20 km od Poznania. Wokół lasy, stadniny, a nawet miejsce do ekskluzywnej gry w polo. To właśnie w tych, jakże pięknych okolicznościach przyrody, od 2007 roku działa Fundacja "Stworzenia Pana Smolenia".

Zanim jednak Fundacja zaczęła pomagać osobom niepełnosprawnym, najpierw górale wybudowali drewnianą chatę dla Pana Bohdana, która - jak informuje onet.pl - miała być ucieczką od wielkomiejskiego zgiełku i cywilizacji. Jednak bez towarzystwa słynny satyryk nie wytrzymał zbyt długo. Już w 2007 roku powstała Fundacja, która dziś prowadzi zajęcia z hipoterapii dla niemal stu podopiecznych. Zapytany o powody, dla których powołano do życia „Stworzenia Pana Smolenia”, założyciel z właściwą sobie dozą bezpośredniości odpowiedział: "Bo miałem taką ochotę. Kiedyś w życiu też potrzebowałem pomocy, więc wymyśliłem sobie dla hecy, że sam zacznę pomagać innym".

Proza życia, czyli apel o pomoc
Dość szybko okazało się, że koszty niesienia pomocy są ogromne - utrzymanie koni, terenu całej stadniny, nie mówiąc o bieżących wydatkach to poważna sprawa. Na stronie Fundacji można znaleźć listę konkretnych potrzeb, a są na niej takie elementy jak: wykonanie wiaty na maszyny i sprzęty, melioracja terenu ujeżdżalni, podesty dla osób niepełnosprawnych, ale również zakup notebooka. Można się tylko domyślać, że to kropla w morzu potrzeb. Co tu zrobić? Zajęcia, jak wspominał sam Bohdan Smoleń, pomagają osobom niepełnosprawnym w dowartościowaniu, poprawiają koordynację ruchową. "Koń daje im samodzielność, koń dziecka nie ocenia" - tłumaczy.

Efekty są, zapotrzebowanie na zajęcia i owszem. Ale nic za darmo. Już w ubiegłym roku Fundacja i Bohdan Smoleń zwrócili się do mediów z żarliwym apelem o wsparcie, który nie pozostał bez odzewu. Pomoc zadeklarowały lokalne firmy z Poznania, temat podjęły czołowe stacje telewizyjne czy radiowe, a działanie zadeklarował nawet ówczesny minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz, przyjeżdżając na teren stadniny i spotykając się z Bohdanem Smoleniem.

Pomożecie? Pomagają!
Dobre serce Fundacji okazują również osoby prywatne - co rusz na liście potrzeb wymienianych na stronie Fundacji można znaleźć podziękowania dla darczyńcy. A to ktoś zakupi kilka drewnianych ławek z oparciem, drugi pomoce do prowadzenia zajęć, a jeszcze inny nakarmi konie. Fundację wspierają również datki pochodzące z 1 proc. podatku. A teraz, przed świętami,
Fundację "Stworzenia Pana Smolenia" wspiera Citeam.pl z Grupy Allegro. Partnerem akcji jest Warta Poznań - obie marki pochodzą właśnie ze stolicy Wielkopolski. U jednego z patronów medialnych, na portalu, można przeczytać, że zbiórka funduszy odbywa się głównie za pośrednictwem serwisu Citeam.pl, który podwaja sumy cegiełek charytatywnych kupowanych przez internautów.

Nadzieje na zebranie pokaźnej sumy są duże - w ub. roku taki sam mechanizm pozyskiwania funduszy na cele dobroczynne sprawił, że w zaledwie 2 tygodnie udało się zebrać i przekazać ponad 80 tys. zł na ręce Fundacji "Hospicjum To Też Życie". Apetyt na rekord rośnie z dnia na dzień, a potencjał akcji dostrzeżono np. na Wykop.pl, gdzie wpis zatytułowany "Bohdan Smoleń na portalu zakupów grupowych" został "wykopany" przez użytkowników na stronę główną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.