Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohumil Hrabal czytany wyobraźnią

Ewa Bo
Ewa Bo
Bohumil Hrabal
Bohumil Hrabal By Hana Hamplova (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Do świata ożywionej książki zapraszają lektorzy czytający w alfabecie Braille’a i w czarnym druku oraz muzycy z Polskiego Związku Niewidomych. Impreza odbędzie się 25 maja o godz.12.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

25 maja o godz.12.00 na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie można posłuchać utworów wybitnego czeskiego prozaika Bohumila Hrabala.

Uważany jest on za znaczącego twórcę światowej literatury XX wieku. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 25 języków. Na ich podstawie zrealizowano również kilka filmów (najbardziej znany to "Pociągi pod specjalnym nadzorem "). Hrabal w swoich dziełach z przymrużeniem oka pokazywał Pragę, jej magiczne miejsca i mieszkańców.

"Postrzyżyny" są historią kobiety niepokornej i nieobliczalnej, którą cechuje ogromna radość życia. To opowieść o miłości i pochwała życia poczciwego. Bohaterowie prozy Hrabala wydają nam się piękni niezależnie od ilości ich wad. Cokolwiek by robili, nie przestajemy ich lubić, ponieważ umieją kochać, a autor w mistrzowski sposób opisuje ich życie.

Poznamy ich dzięki lektorom czytającym w alfabecie Braille’a i w czarnym druku oraz muzykom z P.Z.N.

Prowadzenie: Krystyna Maksymowicz (Teatr Współczesny w Szczecinie)
Interpretacje prozy Bohumila Hrabala: Wiesława Buczulińska, Alicja Czarnuszka, Danuta Łuszczek, Danuta Tymecka (grupa recytatorska „Espero”- Polski Związek Niewidomych).
Tło muzyczne: Leszek Borucki, Wiesław Buczuliński, Łukasz Rzeźniczak (Polski Związek Niewidomych). Gość specjalny: Roman Rydz (akordeon).

Grupa teatralno – wokalna ESPERO, przy Polskim Związku Niewidomych, Okręg Zachodniopomorski w Szczecinie, istnieje już od lat dziewięćdziesiątych. Skupia grono uzdolnionych artystycznie niewidomych i słabo widzących, którzy muzykują, śpiewają i dla których przyjemnością i radością jest przebycie drogi od sztuki czytania dzieł literackich do sztuki ich interpretacji. Celem działalności grupy jest promocja szeroko pojętej kultury i sztuki pośród osób niepełnosprawnych.

Od wielu lat biorą oni udział w ogólnopolskich festiwalach i konkursach twórczości niepełnosprawnych, w różnych kategoriach: instrumentalnych, wokalnych i recytatorskich. Prawie zawsze wracają z takich wyjazdów z głównymi nagrodami i wyróżnieniami. Zdobywają również najwyższe laury w Ogólnopolskich Konkursach Recytatorskich stając w szranki z osobami w pełni sprawnymi. Piszą recenzje na Ogólnopolski Konkurs Polskiej Książki Mówionej. Wzięli również udział w Narodowym czytaniu „Pana Tadeusza”.

Grupę od początków jej istnienia prowadził: Zbigniew Niecikowski, Maria Jamińska, a obecnie Krystyna Maksymowicz. Należało do niej wielu, bardzo oddanych i utalentowanych pasjonatów, a jej podstawowy trzon to: Wiesława Buczulińska, Alicja Czarnuszka, Danuta Łuszczek i Danuta Tymecka.

Wstęp na niedzielną imprezę jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto