Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23088 miejsce

Boisz się opery? Idź na spektakl Mariusza Trelińskiego "Jolanta|Zamek Sinobrodego"

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-12-22 20:21

Są osoby, które nie znoszą śpiewu operowego, boją się go niczym diabeł święconej wody. Polecam im (i nie tylko im) dzieło Mariusza Trelińskiego dyptyk "Jolanta|Zamek Sinobrodego". Będą bać się w operze, zamiast samej opery.

 / Fot. Krzysztof Bieliński, Teatr Wielki Opera Narodowa,Materiały prasoweJako osoba o raczej skromnych kompetencjach muzycznych skupię się na innych aspektach dyptyku "Jolanta|Zamek Sinobrodego". Na początek o operze Czajkowskiego - "Jolanta".

Jest to historia córki króla, która od dziecka nie widzi. Pięknie to pokazano za pomocą monochromatycznej scenografii. Wokół kubiku, w którym zamieszkuje Jolanta wiruje świat - drzewa, jelenie, płatki śniegu... wszystko w odcieniach szarości. Zimny las pięknie kontrastuje z ciepłym wnętrzem pokoju Jolanty, który zalany jest światłem. Zestawione elementy tworzą niezwykłą głębię. Obraz połączony z muzyką robi wrażenie teledysku. Kubik obraca się w trakcie przedstawienia, dodając tym samym dynamiki w tej historii. Mnie osobiście strona wizualna spektaklu kojarzy się z teledyskami grupy Laibach, która często używa podobnej estetyki. Chociaż oczywiście inaczej osadzonej. Nie mam jednak wątpliwości, że fani tej "kapeli" byliby zachwyceni tą operą. Zwłaszcza obecnością motywu jelenia. Jeleń w formie poroża na ścianie w pokoju Jolanty, oraz jelenie biegające po lesie. Jak usłyszałam w jednym z wywiadów z reżyserem jest to symbol zdominowania Jolanty przez jej ojca. Przyznam że sam bym raczej na to nie wpadła...ale nich tam będzie.

Wracając do głównej bohaterki, Jolanta od dziecka nie widzi, jednak Król - jej ojciec, nie chce dopuścić, by dowiedziała się o swojej ślepocie. Chroni ją więc za wszelką cenę. Dominuje Jolantę, decyduje o jej losie, nie zgadza się na leczenie, które wymagałoby ujawnienia przed córką jej ułomności (dominacje podkreślają owe jelenie oczywiście). Mimo że dziewczyna nie widzi "fizycznie", to niejako odczytuje intencje ludzkie. Kiedy w jej życiu pojawia się zakochany mężczyzna, rozpoznaje prawdziwą miłość. Dla niego pragnie wyzdrowieć. Dzięki temu uczuciu uwalnia się z pod wpływu ojca. Kiedy odzyskuje wzrok sceneria wokół nabiera też barw. Szczęśliwe zakończenie wieńczy wystąpienie chóru, które mi kojarzy się z klimatem świątecznym. Jest to może mało zaskakujący finał, natomiast bardzo miło się go słucha. Pierwsza część dyptyku trwa około 2 godzin. Można powiedzieć że jest taką metaforą dorastania.

Druga część "Zamek Sinobrodego"- opera Béli Bartóka jest znacznie krótsza. Pokazuje historię Judyty, kobiety która decyduje się być z Sinobrodym, pozostawia ojca, matkę, narzeczonego i przybywa do zamku Sinobrodego. Słyszy plotki, widzi ponury, mroczny zamek, jednak jakby podświadomie dąży do poznania na własne oczy mrocznej natury swojego wybranka. Ciągle prosi go, aby ten otwierał kolejne z 7 zamkniętych przed nią drzwi.

Judyta w przeciwieństwie do Jolanty choć widzi "fizycznie" jest ślepa na straszną prawdę na temat ukochanego...Jolanta uwalnia się od nadopiekuńczego ojca, Judyta zaś daje się zniewolić Sinobrodemu. Scenografia w "Zamku Sinobrodego" jest bardzo symboliczna, jest grą obrazów. Tworzy mroczny, niepokojący nastrój. Momentami widz może poczuć się jak w kinie na filmie grozy. Flirt nowoczesnych technik z klasycznym formatem, jakim jest opera wyjątkowo zgrabnie wychodzi Borisowi Kudličce. Obraz jest intrygujący, wysmakowany, trafia symboliką do współczesnego widza. Nawet osobie, której trudno skupić się na czytaniu napisów, słuchaniu muzyki i jednoczesnym ogarnianiu wzrokiem sceny- obraz zapadnie głęboko w pamięci. Co ciekawe im więcej czasu upływa od wydarzenia, tym bardziej doceniam wizualną stronę tego spektaklu. Dlatego stawiam tezę że każdy, kto ma taką możliwość choć raz powinien iść na operę wyreżyserowaną przez Mariusza Trelińskiego. Bez wątpienia jest to pozycja obowiązkowa na mapie dzisiejszej kultury.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.