Facebook Google+ Twitter

Bój o pieniądze dla Kościoła

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-06-22 17:42

Sojusz Lewicy Demokratycznej wnosi skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie finansowania z budżetu państwa kościelnych przedsięwzięć.

Tym razem sprawa dotyczy środków przekazanych na Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie oraz Wrocławiu oraz na Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum”. Sojusz uważa te wydatki za sprzeczne z Konstytucją i konkordatem.

Ustawa, która przeznacza pieniądze budżetowe na wydziały teologiczne, łamie - zdaniem SLD - zasadę bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, zasadę niezależności państwa i związków wyznaniowych oraz równouprawnienia kościołów.

- Konstytucja III RP określa ją jako państwo bezstronne, neutralne światopoglądowo, niezależne od Kościoła. Dlatego ta ustawa jest sprzeczna z Konstytucją - uzasadniała wczoraj wniosek posłanka Joanna Senyszyn. Dodała też, że Kościół katolicki jest jedną z najbogatszych instytucji w naszym kraju. - Dysponuje największymi nieruchomościami. Z tego tytułu otrzymuje z budżetu Unii Europejskiej największe dopłaty. SLD jest przeciwny dawaniu pieniędzy bogatym kosztem biednych - mówiła posłanka.

Nie jest to pierwszy wniosek SLD do TK, dotyczący finansowania przedsięwzięć kościelnych. Kilka tygodni temu Sojusz zaskarżył do Trybunału ustawę budżetową, a ściślej jej fragment dotyczący przekazania z budżetu państwa 20 mln zł na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Anna Rokicińska/APP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.