Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27666 miejsce

Boksowanie z koniem

Niezwykła aura otaczającą spółkę Jantur w Nieszawie, którego Zarząd i Rada Nadzorcza spoczywała w ręku osób kierujących kujawsko - pomorskimi i krajowymi strukturami PSL, wielu rolników doprowadziła do zapaści finansowej.

Kierownictwo Socjaldemokracji Polskiej. / Fot. Stefania Najsarek.Przyjazny klimat dla rozwijania przedsiębiorczości Polaków powstał po okresie transformacji ustrojowej. Wielu obywateli wzięło "sprawy w swoje ręce" podejmując indywidualną działalność gospodarczą, zakładając różnego typu spółki.

Taką spółkę z o.o. w branży alkohole i przemysł spożywczy o nazwie Jantur w Nieszawie (woj. kujawsko - pomorskie) 21 lutego 2002 roku założyli bracia Roman i Krzysztof Chmielewscy.
Spółka w ciągu kilku lat rozrosła się i aktualnie jej składnikami majątkowymi są: gorzelnia w Nieszawie, magazyny zbożowe w Kikole, młyn zbożowy w Wagańcu oraz kilka innych nieruchomości.

Ta prężnie działająca firma cieszyła się wśród rolników dobrą opinią, ponieważ oferowała atrakcyjniejsze ceny skupu zboża niż gdzie indziej, a w rozliczeniach z dostawcami nie było opóźnień. Zachęcającym czynnikiem było też przekonanie, że powiązani z prominentnymi politykami PSL Chmielewscy nie będą działać wbrew ich interesom.

Około 2008 roku na polu współpracy wystąpiły pierwsze zakłócenia. Firma wobec dostawców zboża ociągała się z płatnościami, by w czerwcu i lipcu ub.r. – jak mówił regionalnej gazecie Nowości rolnik Krzysztof Pieczkowski z Włoszycy - definitywnie zaprzestać realizowania wszelkich wierzytelności.

Od stycznie br., kiedy to oficjalnie ujawniono złą kondycję Jantru, odbył się szereg spotkań - często wymuszonych - członków zarządu spółki z pokrzywdzonymi rolnikami.
Z szacunkowych danych wynika (ścisłych danych do dziś nie ujawniono), że roszczenia wnosi około 500 rolników, a zadłużenie wobec nich oscyluje wokół 23 milionów złotych. Łącznie zadłużenie firmy sięga ok. 50 milionów złotych, bowiem oprócz rolników pretensje rości bank (kredyty), ZUS, US, dostawcy mediów oraz około 160 pracowników tytułu zaległych wynagrodzeń.

Po bezskutecznych rozmowach z kierownictwem spółki, rolnicy szukają pomocy w różnych instancjach administracji lokalnej, środowiskach i organizacjach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Złorzeczymy PRL-owskim kacykom, za ich przewrotność i ciemiężenie prostych Obywateli. Jak się ma obecne traktowanie w Wolnej i Niepodległej Polsce, prostych Obywateli w porównaniu z tamtym traktowaniem? Coraz bardziej przekonuję się do skojarzenia z przysłowiem:"Zamienił stryjek, siekierkę na kijek". A może to drugie będzie trafne: "Trafiliśmy z deszczu pod rynnę".
Tylko patrzeć jak ktoś wykopie z powrotem, zapewne już pordzewiały sierp i młot.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na gorąco podaję dalszy ciąg perturbacji rolników - wierzycieli ze spólką Jantur w Nieszawie.
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100330/INNEMIASTA01/249103450

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma być ten link: <a href="link
Trochę tego dużo, ale jak sobie zadać trochę trudu, widać co jest pod "podszewką".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz, wkleiłem link i nieaktywny, ten dobry: <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jadwigo, albo tak: "Ręka rękę myje, noga nogę wspiera."(polskie)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz, w twoim artykule wkleiłem oświadczenie i rozpad PO w Nowogardzie (<a href="link i wiesz ile tam setek tysięcy umorzono za sam należny podatek od nieruchomości, wiedząc że poseł Bonda rolników nie spłacił za kupione od nich zboże w setkach tysięcy zł a na całość poszli malwersując 37 tysięcy ton !!! Zdajesz sobie sprawę z tego ile to jest?! A sprawa w prokuraturze idzie po równi pochyłej prosto do przedawnienia!
Dodatkowo, oprócz wykiwanych rolników 37 tysięcy ton zboża własności skarbu państwa, czyli nas wszystkich Polaków!!! To jest aż chore!!! I jeszcze się tłumaczy że myszy zjadły?! To trzeba mieć tupet! A rolnikom jak zwróci, kiedy wszystko jest rozpisane po kątach?! Pytam się, po co rolnicy popierają PSL?! PSL niszczy rolników!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Niemczech za nie wypłacenie należności idzie się do więzienia. A skoro w Polsce władza pozwala i nie ma radykalnych przepisów w tym zakresie, świadczy o tym że "Władza" trzyma ze złodziejami! Proste jak parasol.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę sprostować. Pieniądze straciło około 500 rodzin, a tylko około 60 osób chce zaryzykować - ma pieniądze i deklaruje wolę wykupienia udziałów.
Niestety nie wiem kto jest autorem pomysłu bogacenia się poprzez prawnie usankcjonowane
ewidentne oszustwo.

.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sześćdziesiąt osób straciło pieniądze, owoc swojej pracy. Czy to mało? Stefciu! Ja tylko jestem ciekaw, jakiej narodowości był człowiek, który wymyślił taki złodziejski majstersztyk? Okradną ludzi i nie ma winnych. Wszystko zgodnie z prawem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Tadku, roszczenia rolników zaspakajane będą w dalszej kolejności.
Najpewniejszą drogą jest składanie pozwów indywidualnych.
W kilku takich sprawach orzeczenia zapadły, ale cóż z tego, właściciele
Janturu są niewypłacalni. Wielu rolników pozwów nie składa, ponieważ nie mają na to pieniędzy.
Przy dużych sumach i opłaty sądowe są odpowiednio wysokie.
Zakupienie udziałów w spółce, oprócz obaw wymienionych w artykule, dla większości też nie jest możliwe, bo nie dysponują takimi pieniędzmi. Kredytami już są obciążeni.
Takim rozwiązaniem zainteresowanych jest tylko około 60 osób.
Błędne kolo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.