Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18115 miejsce

"Bolero Artura" na deskach teatru Białołęckiego Ośrodka Kultury

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-09-06 22:32

W Białołęckim Ośrodku Kultury nowy sezon rozpoczęto nadaniem sali widowiskowej imienia Tomasza Służewskiego. Po tej uroczystości zgromadzona publiczność obejrzała spektakl "Bolero Artura” Pavla Kohouta, który został przygotowany pod opieką artystyczną Anety Muczyń.

Pavel Kohout "Bolero Artura" / Fot. Ewa Krzysiak Spektakl "Bolero Artura" wyreżyserowany przez Tomasza Służewskiego, zawsze przyciągał tłumy. W ciągu 23 lat działalności teatru wznawiany był kilkakrotnie i miał różną obsadę aktorską. Za najlepszą reżyser uznał tę z 2008 roku i właśnie w weekend tych samych aktorów można było zobaczyć na scenie.

Wspomniana sztuka czeskiego autora Kohouta jest adaptacją powieści opartej na powstałym przed wiekiem w Austrii, skandalicznym "Korowodzie" Artura Schnitzlera. Ówczesna autorska analiza zachowań poddanych cesarza Franciszka Józefa, niewiele różni się od spojrzenia Pawła Kohouta, który bezwzględnie pokazuje różne strony życia swoich rodaków nad Wełtawą. Pavel Kohout "Bolero Artura" / Fot. Ewa Krzysiak

Tomasz Służewski odkrył w tekście czeskiego autora wiele tematów bliskich i Polakom. Egoistyczne zachowania elit biznesowych w kraju podczas intensywnych przemian społecznych sprawia, że w imię uzyskania jak największej satysfakcji bohaterowie sztuki nie wahają się oszukiwać swoich partnerów, niszcząc przy okazji wszystko, co z takim trudem budowali przez całe życie.

"Bolero Artura" określane jest mianem komedii lecz równie Pavel Kohout "Bolero Artura" / Fot. Ewa Krzysiakdobrze można ją nazwać tragikomedią. Ciekawą atrakcją spektaklu są znakomicie dobrane i wkomponowane w teatralną akcję, piosenki w wykonaniu Heleny Vondráčkovej, Jiříego Korna, Vatzlava Neckařa i Karela Gotta. Jest to jednak bardzo smutna komedia ludzka przepełniona głębokim współczuciem autora, zarówno dla naiwnych ofiar manipulacji, jak też krzywdzących ich cwaniaków. Ich bowiem dopada naturalna sprawiedliwość w najgorszej postaci strachu i wyrzutów sumienia, którego nic i nikt nie jest w stanie uciszyć.

Bolero Artura / Fot. Ewa KrzysiakOpisując tę sytuację Pavel Kohout nie waha się pchnąć głównego winowajcy w objęcia śmierci każąc popełnić mu samobójstwo. Ukazuje żony urzędników państwowych i kochanki biznesmanów jako, pozbawione moralnych zasad i hamulców, bezwzględne intrygantki. Autor tej komedii ma dla nich wszystkich i każdego z osobna odpowiednią karę.

Nadanie sali widowiskowej im.Tomasza Służewskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dobry początek sezonu. Trzymam kciuki za BOK.

Komentarz został ukrytyrozwiń
paparazzi
  • paparazzi
  • 07.09.2011 11:57

Widać to po fotkach, że się tam działo... i to niemało

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że nie mogłem obejrzeć samemu. Świetna recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.