Facebook Google+ Twitter

Bolesław Sulik nie żyje. Był szefem KRRiT

Nie żyje Bolesław Sulik - były przewodniczący KRRiT, b. członek Rady Nadzorczej TVP, filmowiec, scenarzysta, publicysta i krytyk. Miał 83 lata.

Bolesław Sulik / Fot. PAP/Jacek Turczyk Sulik urodził się w Toruniu 9 kwietnia 1929 r. Większość życia spędził na emigracji, na wyspach, gdzie przeprowadził się z ojcem po zakończeniu II wojny światowej.

Jego ojciec, generał Nikodem Sulik, był dowódcą 5. Kresowej Dywizji Piechoty w armii generała Andersa.

W latach 60. współpracował z polskim środowiskiem literackim i filmowym. Był współscenarzystą filmu Andrzeja Wajdy "Smuga cienia". Pracował także przy scenariuszach filmów Jerzego Skolimowskiego - "Na samym dnie" oraz "Fucha".

Współpracował także z BBC, dla której wyreżyserował i wyprodukował film dokumentalny "W Solidarności".

Do Polski wrócił w 1991 r., zaś 2 lata później został członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, której przewodził w latach 1995 - 1999.

W ostatnim roku przewodniczenia KKRRiT przez Sulika do Sejmu trafił wniosek o postawienie go przed Trybunał Stanu. Posłowie AWS-u zarzucali mu "odmowę przyznania zagwarantowanych w koncesji częstotliwości dla Radia Maryja". Sejm umorzył to postępowanie w 2001 r.

W tym też roku Bolesław Sulik został doradcą ds. programowych zarządu TVP, zaś rok później trafił do Rady Nadzorczej tej spółki.

W maju 1999 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Sulika Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego radia i telewizji".Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Był bardzo wrażliwym, eleganckim Panem.
Wyjątkowy człowiek.
R.I.P.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 22.05.2012 17:40

SMUTNO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.