Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10195 miejsce

Bolid rozświetlił 31 października niebo nad Polską. Na czym polegało to spektakularne zjawisko?

31 października można było zaobserwować spektakularne zjawisko. Niebo nad Polską i Europą Środową rozświetlił bolid.

 / Fot. zrzut ekranu/YouTube31 października o godzinie 19.05 niebo nad Europą Środkową rozbłysło zielonym światłem. W atmosferę ziemską wszedł tzw. bolid. To rzadkie zjawisko można było oglądać w Polsce, Niemczech, Czechach i na Słowacji.

Pracownia Komet i Meteorów przeprowadziła analizę, z której wynika, że meteoryt wszedł w atmosferę nad Tucholą w województwie kujawsko-pomorskim, zniknął nad Drawskiem Pomorskim.

"Zjawisko rozpoczęło się na wysokości 111 km nieco na wschód od miejscowości Tuchola. Bolid przemieszczając się na zachód z prędkością około 31km/s w krótkim czasie osiągnął jasność maksymalną około -15 magnitudo. Punkt o maksymalnej jasności znajdował się w pobliżu miejscowości Okonek, na wysokości 81 km" - czytamy na stronie pracowni. Zjawisku towarzyszyły efekty dźwiękowe. Obiekt oznaczony jako PF20151031 otrzymał nazwę "Okonek".

Bolid pochodził z roju Taurydów Południowych. To pozostałość komety 2P/Encke. Jego charakterystyczne zielonkawe zabarwienie ma związek z dużą zawartością magnezu i niklu.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.