Facebook Google+ Twitter

Boliwia. Złoża litu pozostaną w rękach państwa

Dwa lata trwał pat między Boliwią a międzynarodowymi koncernami. Największe złoża litu miały wyjść spod kontroli państwa wzmacniając potęgę zewnętrznego kapitału.

 / Fot. Gabriel Acquistapace/CC 3.0Punktowany za lewicowość prezydent Evo Morales nie poddał się jednoczesnemu naciskowi "rynku". Wystraszony zainteresowaniem Chin przemysł elektroniczny zgodził się na warunki "socjalistycznego" polityka. Toyota, która porozumiała się z Moralesem będzie miała jednak tylko udział w zyskach z eksploatacji koniecznego w produkcji nowoczesnego sprzętu (min. baterie do komórek) litu. Zakład przemysłowy wstępnie obrabiający rudę litu pozostanie państwowy i większość zysków z wydobycia metalu potrzebnego do tworzenia baterii litowych trafi do narodowego budżetu.

Kapitał, do którego dyspozycji stają media, prowadził na świecie ostrą kampanię przeciw Moralesowi demagogicznie powołując się na wolność rynku, w którego imieniu dla dobra gospodarki boliwijskiej złoża litu miały trafić do kieszeni kilku właścicieli.

Jako pierwszy na świecie litowe baterie wprowadził Energizer, a zaraz za nim Phillips.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu!

Dlatego tak mało komentarzy ponieważ niektórzy boja się ujawniać swój światopogląd, i dlatego tyle punktów, bo wolą punktować anonimowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać na obrazku nie zawsze lewica to zło...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.