Facebook Google+ Twitter

Bolonia - życie w cieniu portyków i wież

We Włoszech najpiękniejsze są słońce i niespieszny urok małych miasteczek, gdzie zza każdego rogu wyziera historia. Obok Toskanii, na swoje miejsce na mapie miejsc cudownych, zasługuje również Emilia Romagna.

Dwie Wieże, Bolonia / Fot. Małgorzata KubikJuż sama nazwa wskazuje, że historia tego miejsca zaczęła się w czasach starożytnych. Jest to region nieduży, ale bardzo zróżnicowany. Tu leży Rawenna –mekka sztuki wczesnochrześcijańskiej i zagłębie mozaik z czasów cesarza Justyniana, Parma – miasto o unoszących się do nieba kopułach kościołów, o których iluzję zadbał Parmiggianino, zwany księciem manieryzmu, Modena – miasto Pavarottiego, romańskich katedr i najsłynniejszego na świecie octu. Lecz dumne miano stolicy regionu nosi Bolonia, miasto, gdzie w 1088 założono pierwszy na świecie uniwersytet.

Bolonia jest stosunkowo niedużym miastem, ma ok. 500 tys. mieszkańców, ale za to miastem z  / Fot. Małgorzata Kubikwielką przeszłością, miastem uniwersyteckim w pełnym tego słowa znaczeniu. Całe ulice zapełniają pałace, mieszczące siedziby kolejnych fakultetów. Via Zamboni jest jedną z najdłuższych ulic. Zaczyna się słynnymi Dwoma Wieżami (znak rozpoznawczy miasta), a kończy gmachem Akademii Sztuk Pięknych i Pinakoteką. Każdy mijany pałac mieści w sobie słoneczny arkadowy podworzec, wypełniony głośnymi studentami i ich rowerami. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy tablicę pamiątkową, że oto w tym miejscu Adam Mickiewicz swoim wykładem zainaugurował założenie katedry slawistyki. Między tymi szacownymi siedzibami wiedzy gniotą się małe bary z zapiekanymi kanapkami z rodzaju podpłomyka z rukolą i prosciutto lub z tanią porcjowaną pizzą z zaskakującymi pomysłowością dodatkami.

Najsłynniejszym bolońskim widokiem wbrew pozorom nie jest talerz spaghetti, tylko kontury dwóch średniowiecznych ceglastych wież, które górują nad położonym w dolinie miastem. W dawnych czasach wieże te były jednymi z kilkuset, które wznosiły się nad miastem. Ich zadaniem było w czasach wiecznych lokalnych utarczek między włoskimi miastami-państwami umożliwienie wcześniejszego wypatrzenia wroga, który przez położenie terenu stawał się widoczny jak na patelni i wcześniejsze przygotowanie się na jego atak. Spytacie czemu nie wybudowano jednej wieży, no może najwyżej kilku. A to dlatego, że górę wzięła próżność. Każdy znaczący ród budował własną wieżę, i to jego musiała być najwyższa, najbardziej okazała i widoczna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Miałem okazję zwiedzać to miasto. Jest ono pełne uroku. Jak ktoś lubi historię to zainteresuje go: Museo Civico Archeologico. Na mnie zrobiło wrażenie. 5+ za artykuł i zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny tekst:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.