Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8261 miejsce

Bomba ekologiczna w Wójcinie

Odpady z ubojni wywożone są na wójcińskie pola. Czy odpady pochodzą z ubojni należącej do Ryszarda D? Wśród nieczystości dostrzec można sierść, racice, organy wewnętrzne i in. szczątki świń, a także pasożyty, m.in. glistę świńską. Proceder trwa już cztery lata.

Jedno z wielu miejsc, gdzie są wylewane nieczystości / Fot. Piotr AndrzejakUdało mi się dotrzeć do osób, które chciały zgłosić sprawę w Starostwie Powiatowym w Wieruszowie. Pracownik urzędu poinformował mieszkańców Wójcina, że nie przyjmie od nich zawiadomienia anonimowego. Dla moich rozmówców był to sygnał, iż powiązania Ryszarda D. to siła, której nie będą w stanie się przeciwstawić.

Gdy zająłem się tym tematem, kilkukrotnie przyjeżdżałem do Wójcina, aby udokumentować ten proceder fotograficznie. To, co zobaczyłem, przeraziło mnie - pola zalane krwią i odpadami chemicznymi z ubojni. Po sfotografowaniu tych śladów zacząłem rozmawiać z mieszkańcami. Postanowiłem dowiedzieć się, dlaczego nie interweniowali w tej sprawie w urzędzie gminy, w starostwie czy na policji. Odpowiedź okazała się prosta. Większość mieszkańców Wójcina to pracownicy firm Ryszarda D. lub jego znajomych; moi rozmówcy obawiali się utraty pracy.
W trakcie zbierania materiału wyszła również sprawa nieprawidłowości w Kole Łowieckim Sokół z Bolesławca z siedzibą w Wójcinie, częściowo już opisywanych w materiale pt. Polowanie na dziennikarza obywatelskiego. Nieczystości wylewa się na tereny łowieckie tego koła, aby znarowić zwierzynę łowną - dziki i lisy.

Sprawą interesują się już inne media. Serwis TVP.info opisał co dzieje się w Wójcinie, powołując się na Wiadomości24

Czy Ryszard D., właściciel ubojni i myśliwy w jednej osobie, doprowadza do skażenia środowiska? Na to pytanie Ryszard D. nie odpowiedział mi, gdyż nie chciał ze mną rozmawiać. Z rozmowy z Antoniną Wojtczak, kierownikiem Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Sieradzu, dowiedziałem się, że w tym przypadku doszło do masowego skażenia terenu, wskutek którego (jako że nieczystości te trafiają do gruntu, z którego czerpana jest woda pitna) w okresie letnim mogły wystąpić lawinowe zatrucia pokarmowe. Kierownik Wojtczak obiecała zająć się tym problemem niezwłocznie, gdy tylko udostępnię jej niezbędne informacje na temat miejsca i sprawcy zanieczyszczenia.


A oto tylko cześć dokumentów w tej sprawie jakie posiadam:Odpowiedz Głównego Lekarza Weterynarii. Fot. Piotr Andrzejak / Fot. Piotr AndrzejakFot. Piotr Andrzejak / Fot. Piotr AndrzejakPismo Głównego Lekarza Weterynarii. Fot. Piotr Andrzejak / Fot. Piotr AndrzejakOdpowiedz Wójta. Fot. Piotr Andrzejak / Fot. Piotr AndrzejakSkany protokołów kontrolnych WIOŚ z Sieradza. Fot. Piotr Andrzejak / Fot. Piotr AndrzejakSkany protokołów kontrolnych WIOŚ z Sieradza. Fot. Piotr Andrzejak / Fot. Piotr AndrzejakSkany protokołów kontrolnych WIOŚ z Sieradza. Fot. Piotr Andrzejak / Fot. Piotr AndrzejakSkany protokołów kontrolnych WIOŚ z Sieradza. Fot. Piotr Andrzejak / Fot. Piotr Andrzejak

Nieczystości wylane na pola w Wójcinie, wraz z pasożytami zwierzęcymi / Fot. Piotr Andrzejak Orka na ostro. Tylko w Wójcinie orze się w styczniu, w dodatku po nocach. (W nocy z 18 na 19 stycznia 2011) / Fot. Piotr Andrzejak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (141):

Sortuj komentarze:

Noooooooooo. Autor nareszcie trafił do okienek, w których dawno powinien wisieć. Automat - widać - zmądrzał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

z tym też ma coś wspólnego: <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń
KTOŚ
  • KTOŚ
  • 28.02.2011 19:14

Wójcin nie ale ubojnia tak

Komentarz został ukrytyrozwiń
jarosław
  • jarosław
  • 27.02.2011 21:28

wójcin nie upada

Komentarz został ukrytyrozwiń
Właściciel
  • Właściciel
  • 21.02.2011 21:16

Pilnie poszukiwany syndyk masy upadłościowej, ubojni i rzeźni

Komentarz został ukrytyrozwiń
Blady strach
  • Blady strach
  • 20.02.2011 16:26

Oj jakiś blady strach padł na myśliwych z koła Sokół z Bolesławca z siedzibą w Wójcinie, panowie myśliwi dlaczego dwa ostatnie polowania zostały odwołane, czyżby przyczyną było nie znanie regulaminu PZŁ, jak prawidłowo należy polować. Że nie wolno zatrudniać osób poniżej 18 roku życia na polowaniu, do nagonki. Polować ludziom pod oknami, pamiętać o poinformowaniu Urzędu Gminy, Nadleśnictwa, i Okręgowej Rady Łowieckiej o polowaniach zbiorowych. No tak pan prezes jest poważnie chory i nie mógł tego zrobić, a gdzie bojowy Łowczy tego koła, on też jest za to odpowiedzialny

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman
  • Roman
  • 20.02.2011 15:26

Proceder trwał tyle czasu i nagle z dniem ukazania się artykułu ani jedna beczka już nie trafiła na pole! Jednak są osoby, które potrafią powstrzymać takie układy! Brawo i gratulacje Panie Piotrze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie "sokole oko", przepisy polskiego prawa i obyczaje za bardzo sprzyjają trendom przestępczym! Nawet im włosek z głowy nie spadnie! Ci co katowali współbratymców za inne poglądy dostają dzisiaj po 10 000 zł emerytury, utrzymanie więźnia oscyluje w granicach 2 500zł a uczciwy Obywatel dostaje w granicach 1 000 zł na odczepnego. To jest technika oszukańczego systemu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tutaj mamy przykład, jakich mamy w Polsce wykształconych rolników: <a href="link .
"Ze słomą w butach".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widać jak towarzystwo jest skorumpowane: <a href="link

Rzeczywiście aż śmierdzi. Nie można odczytać kolczyków?! A prokuratorzy będą ciągnąć w kierunku przedawnienia?! Tak jak było z posłem Bondą?! Który ukradł 37 tysięcy ton państwowego zboża i jeszcze burmistrz mu umorzył 230 tysięcy należnego podatku od nieruchomości! Bogaczowi jeszcze dołożył, za to że ukradł! Ot sprawiedliwość!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.