Facebook Google+ Twitter

Bomba z opóźnionym zapłonem. Terroryzm wewnętrzny w USA

Kreowane przez opinię publiczną zagrożenie islamskim terroryzmem maskuje o wiele większe niebezpieczeństwo jakie stwarzają paramilitarne grupy, które zdobywają za oceanem coraz więcej członków i broni.

Zniszczony w wyniku zamachu budynek w Oklahomie (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oklahomacitybombing-DF-ST-98-01356.jpg) / Fot. Staff Sergeant Preston Chasteen, Public Domain19 kwietnia 1995 r., centrum Oklahoma City w stanie Oklahoma. Rozpoczyna się kolejny dzień pracy w rządowym budynku federalnym im. Alfreda P. Murraha, w którym również znajdowało się przedszkole dla najmłodszych mieszkańców miasta. Zwyczajny poranek został nagle przerwany o godzinie 9.02 rano. Doszło wówczas do eksplozji ciężarówki, w której wnętrzu znajdowały się ponad 2 tony niebezpiecznej substancji ANFO (wybuchowej mieszanki oleju napędowego i szarej substancji używanej jako nawóz - azotanu amonu). W wyniku wybuchu śmierć poniosło 168 osób, w tym 18 dzieci poniżej 6. roku życia. Jeszcze w dniu samego zamachu media oskarżyły islamskich ekstremistów o zorganizowanie zamachu. Błyskawiczne śledztwo wykryło prawdziwych sprawców ataku - Timothy'ego McVeigha oraz Terry'ego Nicholsa. Wspólna akcja dwóch Amerykanów wymierzona przeciwko własnym rodakom, miała być odwetem za atak służb federalnych na okupowany przez wyznawców apokaliptycznej sekty "Gałąź Dawidowa" budynek, w Waco w stanie Teksas w 1993 r. Zamach w Oklahoma City obnażył siłę terroryzmu wewnętrznego, który w Stanach Zjednoczonych zdobywa coraz więcej zwolenników.

Potwierdzają to dane publikowane przez organizację Southern Poverty Law Center, która monitoruje ekstremistyczne grupy działające na terenie USA. Co roku specjaliści skupieni wokół tej organizacji, sporządzają raport na temat działalności tzw. "grup nienawiści". Według najnowszych informacji, w 2010 r. za oceanem funkcjonowało 1002 takich organizacji (najwięcej w Kalifornii - 68). Jest to bardzo wysoki wzrost liczby grup nawołujących do rasizmu, ksenofobii czy nienawiści, ponieważ w 2000 r. było ich tylko 602. Źródeł takiego stanu rzeczy można znaleźć bardzo wiele - wybór czarnoskórego na prezydenta USA, kryzys finansowy czy coraz większa liczba imigrantów, zwłaszcza z sąsiedniego Meksyku. Większość z takich organizacji ogranicza się do publicznego głoszenia m.in. idei skrajnie prawicowych. Ale Southern Poverty Law Center zaobserwował aż 319 ekstremistycznych grup, którym nie wystarczy "walka na słowa" - składują broń palną i stwarzają realne zagrożenie terrorystyczne. Wśród nich znajdują się zarówno organizacje neonazistowskie, jak i
lokalne milicje paramilitarne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

słyszałem i czytałem, że doktryna obronna USA w ostatnich latach diametralnie się zmieniła. Na pierwszy miejscu wskazywane jest zagrożenie wewnętrzne. Nie sadze jednak by miało to związek z legalnymi w końcu, wymienionymi w tekście organizacjami, łatwymi do spenetrowania i nie tylko (również manipulowania) przez odpowiednie agendy rządowe. Rzecz ma się na rozmijaniu się oczekiwań z realiami życia, ogromnym rozwarstwieniem, kolosalnym zubożeniem, powolnym zanikiem klasy średniej i jej znaczenia, zmianami moralni i etycznymi społeczeństwa,globalizacją i z pewnością wieloma innymi. Póki co USA mają wroga zewnętrznego, raczej wyimaginowanego ale póki co społecznie akceptowalnego. Gdy go zbraknie, a nie pojawią się kolejne igrzyska, zrobi się tam mało przytulnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem porównywanie bojówek amerykańskich do międzynarodowych organizacji mających na celu wmuszenie światu muzułmańskiej religii i filozofii życiowej jest jednak przesadą... To jest raczej problem wewnętrzny USA, ale sądząc po braku reakcji tamtejszych władz raczej jest im to nawet na rękę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
raf
  • raf
  • 10.06.2011 15:01

Plus za podanie literatury. Przy tego typu opracowaniach konieczne i przydatne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.