Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34721 miejsce

Bonarka City

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-13 07:24

Zwane żartobliwie - "Fabryką kurzu w Podgórzu" - budynki, nieczynnych od 2003 roku, Zakładów Chemicznych "Bonarka" będą już wkrótce wyburzane.

Znikną największe w Krakowie poprzemysłowe ruiny. W ich miejsce ma powstać gigantyczne centrum handlowe za 130 mln euro FOT. LUDWIK KOSTUŚ Nieoficjalne jeszcze wieści głoszą, że rozpocznie się to już w połowie listopada, i potrwa do wiosny. Teren fabryki zostanie przygotowany pod budowę jednego z trzech największych w Polsce centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych. Inwestycję poprowadzi nowy właściciel terenów: połączona grupa węgierski TriGranit i austriacki Immoeast. TriGranit zasłynął w Polsce z otwarcia w 2005 roku Silesia City Center z kaplicą św. Barbary (cały obiekt ma powierzchnię 65 tys. m. kw.) w Katowicach.

Handel i mieszkania

Na razie przedstawiciele inwestora nie chcą jeszcze udzielać informacji o budowie w Krakowie. Z naszych ustaleń wynika jednak, że inwestorzy chcą na Bonarce wybudować obiekt podobny do katowickiego. Tyle, że ma być jeszcze większy (ok. 150 tys. mkw). Prawie połowa terenu ma zostać przeznaczona na handel i działalność usługowo-rozrywkową, a pozostała część na zabudowę mieszkaniową. Pierwszy etap projektu ma się zakończyć w 2008 roku i kosztować ok. 130 mln euro.
Firma jest jedną z największych w Europie środkowo-wschodniej korporacji deweloperskich.
TriGranit realizuje projekty w Budapeszcie, Bratysławie, Pradze, a planuje w Bukareszcie, Zagrzebiu, Belgradzie i Sofii. Strategią firmy jest tworzenie wielkopowierzchniowych obiektów architektonicznych pełniących funkcje społeczne i przekształcanie zniszczonych obszarów poprzemysłowych w nowoczesne przestrzenie miejskie, które z czasem pełnią rolę nowych centrów miast.

Historia "Bonarki"

Przemysłowy charakter Bonarka zyskała już w XIX wieku. Przy ulicy Puszkarskiej od 1884 roku działała Fabryka Cementu Portlandzkiego Bernarda Libana. Firma zmieniając właścicieli funkcjonowała do roku 1930. W 1946 roku uruchomiono na tym terenie Państową Fabrykę Supertomasyny "Bonarka". W latach 1970 ubiegłego stulecia zmieniono nazwę na Krakowskie Zakłady Przemysłu Nieorganicznego "Bonarka", a następnie na Zakłady Chemiczne "Bonarka". Lata świetności zakładu przypadają na lata 80-te XX w. W tamtych czasach zatrudniano tu ponad 800 osób.
W Fabryce produkowano nawozy sztuczne, dodatki do pasz dla zwierząt, wypełniacze przemysłu szklarskiego. Słynęła jednak nie tylko z swoich produktów, ale także ogromnego zanieczyszczania środowiska. Stąd właśnie powiedzenie "Fabryka kurzu w Podgórzu". W latach  2003-2004 zaprzestano produkcji i w niedługim czasie tereny wraz z fabryką "trucicielką" sprzedano.
Opuszczone obiekty stały się ulubionym celem wizyt fotografików.

Na terenach przyległych do dawnych Zakładów Chemicznych Bonarka znajduje się siedlisko ptaka wpisanego do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem "bączka" najmniejszej europejskiej czapli. Polskie biuro prasowe grupy Trigranit zapewniło nas, że będzie o ostoję bączka dbało.


SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.