Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21109 miejsce

Boni: Mazowiecki uczył polityków pokory

„Człowiek służby, który uczył pokory w polityce, prawdziwy państwowiec, polityk z niezwykłą siłą charakteru” – tak wspominają politycy zmarłego dziś premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Tadeusz Mazowiecki / Fot. Mateusz Max Maksiak/W24"Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry" - tak żegna pierwszego premiera III RP, a ostatnio doradcę Prezydenta RP, Bronisław Komorowski.

Większość polityków proszonych o komentarz, zwracała uwagę na etyczną stronę polityki Mazowieckiego. Jako jeden z pierwszych wspominał go dziś w TVN24 Kazimierz Kutz, nazywając ojcem naszej nowej ojczyzny. "On był ludzki, niezwykle piękny. Był autentycznym, czystym, państwowcem - mówił Kutz. Zwrócił jednocześnie uwagę na etyczny wymiar działalności Mazowieckiego, która była dla niego niezwykle ważna. „Uczył polityków, jak się zachowywać w sytuacjach dla polityków trudnych”.

 / Fot. screenMałgorzata Niezabitowska, rzeczniczka rządu Mazowieckiego, wspomina Tadeusza Mazowieckiego jako człowieka, który z ogromnym szacunkiem podchodził do każdego człowieka, a najważniejszym kryterium było dla niego dobro Polski. Przypomniała też, że to dzięki jego staraniom, złagodzono nieco reformy Balcerowicza.

"Tadeusz Mazowiecki był taką osobą, która miała niesłychaną siłę charakteru" - wspominał Michał Boni. Minister podkreślił, że premier Mazowiecki uczył pokory w polityce, której tak bardzo politykom brakuje. "Był człowiekiem służby" - dodał Boni.

"Tadeusz Mazowiecki należy do tych ludzi, których będą wspominali intensywnie jeszcze po wielu, wielu latach, a może nawet pokoleniach" - powiedział w rozmowie z TVN24 Władysław Bartoszewski.

Także Twitter wspomina zmarłego dziś premiera. Za jego pośrednictwem kondolencje złożył Polakom Stephen D. Mull, ambasador USA w Polsce, nazywając Tadeusza Mazowieckiego "założycielem demokratycznej Polski".

"Tadeusz dołączył dzisiaj do swoich wielkich i trudnych, jak on, przyjaciół: Jacka i Bronka. Tam już nikt ich nie szarpie – napisał na TT Andrzej Celiński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Czytając liczne artykuły na temat Pana Mazowieckiego po jego śmierci, czuję w nich swąd odwiecznej polskiej hipokryzji. Hipokryzja ta, dała już wiele razy znać o sobie, a ostatnio zrobiła ze źle ocenianego i wyśmiewanego przed śmiercią L.Kaczyńskiego pośmiertnie, narodowego bohatera i kazała pochować na Wawelu. Jakże idiotyczna jest tradycja, która zezwala na szkalowanie za życia, nakazuje jednak, jak największe poszanowanie (choćby niezasłużone) po śmierci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prof. Feliks Koneczny twierdził, że cywilizacja łacińska wspiera się na trzech filarach: m.in. greckim stosunku do prawdy. Właśnie ten stosunek do prawdy, to znaczy przekonanie, że prawda istnieje obiektywnie, niezależnie od tego, co myślą na ten temat ludzie, na przykład - demokratyczna większość, przekonanie, że prawda nie leży „pośrodku”, jak chcą wyznawcy „świętego spokoju”, tylko leży tam, gdzie leży - to przekonanie zrodziło naukę, jako zorganizowane poszukiwanie prawdy. Czyli prawda jest jedna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam Malina, no cóż, ogłady ani szacunku prawda Pana nie nauczyła. śp. Tadeusz Mazowiecki [*] odróżniał się od innych polityków właśnie swoją kulturą osobistą i szacunkiem dla innych. Jaka szkoda, że tak mało osób ze świata polityki nie ma tych zalet.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arkadiuszu, nie jestem wyznawcą kultu "świętego spokoju" i wolę mówić, pisać PRAWDĘ!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Adam Malina

Czy znana jest Panu powinność uszanowania tradycji: "O zmarłych dobrze, lub wcale"?
Jeśli ma Pan pogląd o Zmarłym, będący wbrew - niech Pan zaczeka na "po pogrzebie" - Głupku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

I kiepsko ich nauczył=kiepski nauczyciel. Kiepski polityk, kiepski premier.
"Dlatego więc nie tylko bolejemy, ale i odcinamy się od błędnych poglądów..." T. Mazowiecki o bp. Kaczmarku i innych z tej sprawy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.