Facebook Google+ Twitter

Bonjour Monsieur Chagall - baśniowe widowisko w Teatrze Żydowskim

Światowe malarstwo podane na scenicznym talerzu, czyli salwa barw i dźwięków w spektaklu wystawianym w Teatrze Żydowskim. Reżyserii sztuki podjął się dyrektor teatru, Szymon Szurmiej.

 / Fot. Unknown, CC BY-SA 3.0 / WikipediaWizyta w Teatrze Żydowskim jest dla mnie zawsze "zaczarowana". Podobnie było i tym razem na spektaklu "Bonjour Monsieur Chagall". To jeden z niewielu spektakli, w których mamy do czynienia z biografią swoistego rodzaju największej osobistości XX wieku - Marca Chagalla. Postać malarza jest nam zaprezentowana w sposób tak wyjątkowy i barwny, że nikt nie wyjdzie z teatru z przekonaniem że było szaro i ponuro.

Pierwsza część widowiska opisuje chwile, jakie Marc Chagall spędził w ubogiej żydowskiej rodzinie w Łoźnie (w obwodzie witebskim, obecnie Białoruś). W swoim malarstwie - jak dowiadujemy się w trakcie spektaklu - Chagall często nawiązywał do okresu dzieciństwa, które odcisnęło swoistą pieczęć na jego późniejszą twórczość... Po przerwie opowieść przenosi widza do drugiej części - nawiązującej do życia spędzonego m.in. we Francji.

Inspiracją do wystawienia sztuki było osobiste spotkanie, współautora scenariusza i reżysera, Szymona Szurmieja z Chagallem. Dzięki tej osobistej historii, plastyczne wizje malarza ożyły na teatralnej scenie, emanując kolorem oraz żydowskim humorem i tańcem. Ciekawą formułą zastosowaną w spektaklu jest rola narratora, jaką wykreował Szymon Szurmiej. To on jest swoistym przewodnikiem, z którym widz przemierza malownicze zakamarki wyobraźni i wspomnień mistrza Chagalla. Baśniowe widowisko jest bliskie Chagallowi również dlatego, że stworzył je jeden z tych, którzy wzrastali w atmosferze żydowskiego śpiewu, piosenek i tańca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Malarstwo Chagala jest jak stara baśń, rodem z dzieciństwa. Na pewno jest warto pójść na spektakl i chwilę pobyć z artystami - którzy rolę i życie malarza wzięli na siebie. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do kiedy szutka spektakl jest na afiszu 2012 ? proszę o harmonogram do kiedy i gdzie spektakł jest do obejrzenia. DZiękuję. BRK

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęcająca recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.