Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15569 miejsce

Bonneville 100 Speed Race, czyli jechać 320 km/h

Bonneville 100 to legalny wyścig dostępny dla każdego posiadacza szybkiego auta. Co roku odbywa się w Nevadzie.

Droga A93 łącząca West Wendover i Ely / Fot. Arek BraniewskiDla niektórych kierowców 150 km/h to już zawrotna prędkość. W wyścigu Bonneville 100 to niezbędne minimum, jakie musi spełnić każde auto. Startujący w najwyższej klasie osiągają prędkość nawet 320 km/h (200 mph)!

Po wyścigu zapytałem o wrażenia kierowcę jednego z najszybszych aut. Z zawadiackim uśmiechem powiedział, że jest zawiedziony swoim udziałem w wyścigu, bo... miał na liczniku jedynie 196 mph. Do pełni szczęścia zabrakło czterech mil. Przekroczenie magicznych 200 mph gwarantuje włączenie do elitarnego Klatka bezpieczeństwa / Fot. Arek Braniewskiklubu i otrzymanie ,,nieśmiertelnika” na stronie organizatora. Wendover Times donosi, że w tym roku dwaj kierowcy stanęli na wysokości zadania.Kierowca, który ,,wykręcił" 196 mph (po prawej) / Fot. Arek Braniewski

Bonneville 100 Speed Race to otwarty wyścig odbywający się co roku na drodze A93 łączącej West Wendover i Ely w Nevadzie. To droga wprost wymarzona do wyścigów – prosta i długa. Wydarzenie  / Fot. Arek Braniewskipodzielone jest na dwa etapy: z West Wendover w kierunku Ely i z powrotem. W sumie 100 mil. To wyścig na czas, kolejne samochody startują co 20-30 sekund. O przynależności auta do danej klasy decyduje jego docelowa prędkość. Ta natomiast ustalana jest na podstawie prędkości technicznej. Na przykład, jeśli prędkość techniczna wynosi 172 mph, auto zaliczane jest do kategorii 155 mph. Średnio jest to około 20 mph mniej, niż prędkość techniczna, by wymagana prędkość osiągnięta została bez trudu. Rozpoczyna wspomniana kategoria 155. Następnie 150 itd., aż do 95. Na koniec auta z dwóch najbardziej widowiskowych kategorii: 170 i 160.

Chevy Corvette / Fot. Arek Braniewski Tegoroczny Bonneville 100 Speed Race odbył się w sobotę 21 czerwca. Udział wzięło 80 kierowców. W tym aż 31 ścigało się w kultowych amerykańskich Chevy Corvette. Można było podziwiać Lamborghini Gallardo, Ferrari Maranello, Porsche i Fordy Mustangi. Startowali przede wszystkim kierowcy z zachodniego wybrzeża. Nie zabrakło również kilku kierowców z Kanady.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa relacja! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.