Facebook Google+ Twitter

BOR będzie współpracować z tajnymi służbami USA

Biuro Ochrony Rządu będzie współpracować z amerykańskim Secret Service oraz z Diplomatic Security Service. Deklaracja o współpracy zostanie podpisana 16 czerwca w Warszawie.

Agent amerykańskiego Secret Service / Fot. Chuck Patch/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 GenericDelegacja amerykańska przyjedzie do Warszawy 16 czerwca o 12. Podpisanie deklaracji odbędzie się w czasie dorocznego święta BOR. Uroczystość rozpocznie wspólne złożenie wieńca pod obeliskiem upamiętniającym oficerów biura, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Deklaracja o współpracy polsko-amerykańskiej będzie pierwszym tego typu dokumentem podpisanym w Europie Środkowo-Wschodniej. To efekt owocnej współpracy BOR i amerykańskich służb, między innymi podczas ostatniej wizyty Baracka Obamy w Polsce. Jak podaje Rzeczpospolita rozmowy o współpracy miały się toczyć już w 2010 roku, ale w związku z katastrofą smoleńską zeszły na dalszy plan.

Czytaj też:


Barack Obama w Polsce. Relacja z pierwszego dnia wizyty
Koniec wizyty Obamy w Polsce. Relacja z drugiego dnia


Agenci Secret Service i oficerowie BOR będą rozwijać współpracę na wielu płaszczyznach. Dokument stanie się podstawą do wymiany informacji o zorganizowanych grupach przestępczych oraz terrorystycznych. Secret Service ponadto zapewni wsparcie pracy borowców na terytorium USA. Wsparcie otrzymają też Amerykanie pracujący w Polsce i regionie środkowo-europejskim.

Deklaracja będzie gwarantowała wzajemne wsparcie i pomoc w realizacji zadań na terenie państw ogarniętych konfliktami zbrojnymi, m.in. w Afganistanie, Iraku i Pakistanie - informuje Rzeczpospolita.

- Amerykanie doceniają polskie doświadczenie w placówkach wojennych i doświadczenie w działaniu w tym regionie Europy. Dlatego nasza współpraca będzie w pełni partnerską wymianą doświadczeń - mówi mjr Dariusz Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Biura Ochrony Rządu. Bardzo ważnym elementem deklaracji jest umowa o współpracy z amerykańską służbą chroniącą placówki dyplomatyczne, a więc pełniącą tę samą funkcję co Biuro Ochrony Rządu.

W planach są także wspólne ćwiczenia i szkolenia obu służb.

Czytaj też:


Umowa o amerykańskich lotnikach w Polsce podpisana

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.